A perifériás érbetegség (közismert nevén az érszűkület) Magyarországon körülbelül 400 ezer embert érint, felismerését viszont nehezíti, hogy sokáig szinte teljesen tünetmentes maradhat. A Magyar Hypertonia Társaság és Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság által korábban életre hívott "Ereink Védelmében" (ÉRV) program segít kiszűrni a kezdődő érszűkületet, és a most létrehozott ÉRVregiszter segítségével immár nyomon követhető a páciensek állapota is.
A perifériás érbetegség az általános érelmeszesedés egyik megjelenési formája, leginkább az alsó végtag verőereiben jelentkezik. Leggyakoribb, már érezhető tünete a járáskor a vádliban vagy a combban fellépő görcs, fáradtság- vagy nehézségérzet, fájdalom, ami pihenéskor rövid idő alatt megszűnik. Ilyenkor azonban már az erek károsodása már szinte biztosan megindult.
A veszélyeztetettek közé tartoznak a dohányosok, a magas koleszterinszinttel élők, a cukorbetegek és a magas vérnyomással küzdők. További rizikót jelent a szív- és érrendszeri betegségek családi halmozódása. A betegség egy speciális, de fájdalommentes és olcsó vizsgálattal, a bokánál és a karon mért vérnyomásértékek hányadosából könnyen diagnosztizálható.
A perifériás érbetegség több szempontból is veszélyes. Túl azon, hogy a láb keringésének romlása akadályozhatja mindennapi tevékenységünket, késői felismerése akár a végtag amputációjához is vezethet. Mindazonáltal az igazi veszélyt az jelenti, hogy a normál, tünetmentes társaikhoz hasonlítva, az érszűkületes betegeknek kétszer nagyobb az esélye a szívinfarktus vagy szélütés bekövetkezésére, felismerés és kezelés nélkül a betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal.
A Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság együttműködésében, az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. támogatásával megalakult "ÉRVregiszter" program célja, hogy a szakértők valós képet kapjanak a Magyarországon lévő perifériás érbetegek számáról, arányáról, és valódi egészségi állapotáról.
A perifériás érbetegséggel, a boka/kar index méréssel, vagy az ÉRV Regiszterrel kapcsolatos legfontosabb információkat megtalálhatja a program honlapján, a www.ervprogram.hu címen, de hívhatja a program "kék", (06) 40/918-020 telefonszámát is, az ország bármely részéből helyi tarifával.
Pilling Róbert