A kávé, a fekete tea, az energiaitalok és bizonyos üdítők mind koffeint tartalmaznak, mely hozzájárulhat a nyálkahártyák éjszakai kiszáradásához. Aki napközben sok koffeintartalmú italt fogyaszt, az fokozottan ügyeljen a folyadékbevitelre is, vagyis minden csésze kávé vagy tea mellé igyunk meg egy nagy pohár vizet is!
Aki horkolásra hajlamos, az nyitott szájjal vesz levegőt, emiatt a szája is könnyebben kiszárad. Ezen probléma megoldásához először természetesen azt kell kideríteni, hogy pontosan mi okozza a horkolást. Hasonlóképpen, minden olyan eset növelheti a száj kiszáradásának esélyét, amikor nem az orrunkon keresztül veszünk levegőt, például ha allergia vagy betegség miatt be van dugulva az orrunk. Ha allergiásak vagyunk, cseréljünk gyakrabban az ágyneműt és mossunk többször hajat. Éjszakára használjunk orrcseppet!
A száraz száj, a xerosztómia meglehetősen gyakori rendellenesség
Egy 2000-ben publikált új-zélandi kutatás szerint szoros összefüggés lehet bizonyos gyógyszerek és a száj kiszáradása között. Az antidepresszánsok, a vérzsírszintre ható gyógyszerek, a fájdalomcsillapítók, illetve a vastartalmú étrend-kiegészítők is jelentősen megnövelik a száj kiszáradásának esélyét. A daganatok kezelésére alkalmazott sugárterápia is száraz nyálkahártyát okozhat.
Bizonyos betegségek is állhatnak a száraz száj hátterében, így a Sjörgen-szindróma vagy az égő száj-szindróma. A nyálmirigyek eltömődése is okozhatja a száj kiszáradását.
Hogyan küzdhetünk a száraz száj ellen?
Ha reggelente kiszáradt szájjal és kellemetlen szájszaggal ébredünk, ne csak a rendszeres fogmosástól és a frissítő hatású szájvizektől várjuk a megoldást (valójában a szájvizekben lévő alkohol és a fogkrémben lévő vegyületek is száríthatják a száj nyálkahártyáját). Igyunk több folyadékot, elsősorban vizet vagy gyógyteát. Fogyasszunk több gyümölcsöt és zöldséget, ez utóbbiakat inkább párolással készítsük el, ne pedig sütve vagy grillezve, így ugyanis megőrizhetjük a nedvességtartalmukat.