A hirtelen szédülés még nem jelenti azt, hogy súlyos betegek vagyunk, lehet vércukorszint-, vagy vérnyomásesés is. Ha sűrűn előfordul, érdemes utánajárni a tüneteknek. Szerencsére az esetek nagy részében viszonylag könnyen lehet kezelni a szédülést okozó betegséget.
A belső fül zavarai
Az alacsony vérnyomás
Ha alacsony a vérnyomásunk, nem jut elég oxigéndús vér az agyba, így az nem tud megfelelően működni, emiatt szédülhetünk vagy kerülhetünk ájulásközeli állapotba. Az ortosztatikus hypotenzió az alacsony vérnyomásnak az a típusa, mikor a vérnyomásunk akkor esik le hirtelen, mikor ülő vagy fekvő helyzetből felállunk. Normális esetben a szervezetünk felálláskor ezt megakadályozza a vérerek összehúzásával.
A szívproblémák
A szívet érintő betegségek is okozhatnak szédülést , mert a szív gyengesége miatt a szervezetünk nem tudja elég hatékonyan eljuttatni az oxigéndús vért az agyba. A szívbetegségek okozta szédülés a leggyakrabban az idősebbeket, illetve a magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel küzdőket érinti.
A só és nikotin
A só és a nikotin egyaránt rontják a keringést, csökkenthetik az agyba jutó vér mennyiségét, emiatt szédülést, hányingert, kótyagosságot okozhatnak.
A gyógyszerek
Számos gyógyszer lehetséges mellékhatásai között megtalálhatjuk a szédülést, a leggyakrabban a vérnyomáscsökkentők, a nyugtatók, az antidepresszánsok, a fájdalomcsillapítók okozhatak kellemetlen tüneteket. Amennyiben a gyógyszer szedése miatt hetente többször is szédülünk, beszéljük meg a kezelőorvosunkkal, hogy van-e lehetőség a gyógyszerváltásra.
A vércukorszint
Az alacsony és a magas vércukorszint egyaránt okozhat szédülést. Alacsony vércukorszintnél ne jut elegendő glükóz az agyba, így az nem tud megfelelően működni. A magas vércukorszintnél szintén nem jut elég glükóz az agyba, mert a feldolgozásáért felelős inzulinból sincs elég a szerveztünkben. Az előbbit az éhség vagy az inzulintartalmú gyógyszerek okozhatják, míg az utóbbi oka a cukorbetegség vagy az inzulinrezisztencia lehet.
A pszichológiai betegségek
A szorongás és a pánikbetegség is okozhat szédülést, különösen akkor, ha túlságosan szapora légzéssel társul. A stressz hatására romlik a keringés, a felületes légzés miatt pedig nem jut elég oxigén a szervezetünkbe, ez a két dolog együttesen pedig csökkenti az agyműködés hatékonyságát.
A csontritkulás
Több kutatás is bizonyította, hogy a csontritkulás és a krónikus szédülés között szoros az összefüggés. A szakemberek szerint ennek hátterében a kalcium-anyagcsere zavarai, vagy a belső fül degenerációja állhat. A csontritkulásban szenvedők esetében a szédülés és az egyensúlyzavarok azért is veszélyesek, mert ezek jelentősen megnövelik az esések, illetve a csonttörések esélyét.