Legtöbb áldozatát a fűtési időszakban szedi, de egész évben komoly veszélyt jelent a köznyelvben csak csendes gyilkosnak nevezett szén-monoxid . Belélegezve hozzákapcsolódik a hemoglobinokhoz, így a vér egyre kevesebb oxigént képes szállítani a sejtekhez. A szervezetben fellépő magas szén-monoxid-koncentráció esetén eszméletvesztés, majd néhány percen belül halál is beállhat.
Kis mennyiség is halálos
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatója szerint a kis koncentrációban is rendkívül mérgező gáz jelenlétét egy speciális mértékegységben, ppm-ben (parts per million, milliomod részben) mérik. Egy ppm-nyi gáz tehát azt jelenti, hogy egy köbméter levegőben egy köbcentiméter van belőle. Ha a lakásunk levegőjének 1,28 térfogatszázalékát eléri, három percen belül halált okoz.
A szén-monoxid-mérgezéseket nem a fűtési szezon okozza, mindössze arról van szó, hogy a téli időszakban még gyakrabban jelentkezik a probléma. Arról, ha az otthonunkban feldúsul ez a veszélyes vegyület, a nyílt lánggal égő, hőt termelő berendezések számos működési hibája tehet. Ilyen, ha nem megfelelő műszaki kialakítással rendelkezik, ha működése során a levegő utánpótlása nem biztosított, illetve nincs rendszeresen karbantartva és tisztítva.
Ha megfelelően lett üzembe helyezve, működése során rendelkezésre áll az égéshez szükséges oxigén, a szellőzők takarékossági okokból nincsenek letakarva, továbbá rendelkezünk hatóságilag elismert szén-monoxid-érzékelővel, akkor megelőzhetjük a bajt .
A zárt terek veszélye
A mérgezéses esetek körülbelül negyede a fürdőszobákban következik be. A vízmelegítő vagy a kazán ugyanis működése során elhasználja ennek a kis helyiségnek minden levegőjét, ezért fontos nagyon a megfelelő karbantartás és ellenőrzés.
Hasonló veszély lehet a gépjárművek zárt térben (garázs, mélygarázs, alagút) történő üzemeltetése. A járművet csak a feltétlenül szükséges ideig járassuk, és ha van ilyen, figyeljük a szén-monoxid-érzékelő jelzését.
Amennyiben valaki szén-monoxid-mérgezést szenvedett, szabad levegőre kell vinni minél előbb, majd stabil oldalfekvésbe helyezve őt megvárni vele a mentőket.