Valóban okozhatják a tüneteket pajzsmirigy problémák, ha az utóbbit nem kezelik, akkor az szívbetegséget is kiválthat - hívja fel a figyelmet Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A pajzsmirigy alapvetően két hormon termeléséért felelős, melyek a T4 (tiroxin), és a T3 (trijód-tironin) névre hallgatnak. Ezen anyagok véráramba jutását a TSH nevű, az agyalapi mirigy által termelt hormon szabályozza.
Pajzsmirigy-túlműködés
Hyperthyeriosis, vagyis pajzsmirigy-túlműködés abban az esetben áll fenn, ha a T3, vagy a T4 hormonok szintje túl magas a szervezetben, vagyis a szerv túl sokat termel belőlük (ilyenkor a TSH érték alacsony). Ennek leggyakoribb oka a Basedow-kór , és az autonóm adenoma.
A pajzsmirigy és a szív kapcsolata
A pajzsmirigy-túlműködés tünetei között megtalálhatóak a dülledő szemek, a nehézlégzés, a meleg, nedves bőr, töredező haj és hajhullás. Ezek mellett a legjellemzőbb tünete a szapora szívverés , ami nyugalmi állapotban is jelentkezik. Ez megemelkedett pulzusszámot is eredményez, ami felnőtt embernél kezeletlen esetben 100 feletti is lehet, de mindenképpen eltér az egyén megszokott értékeitől.
Szívbetegség vagy pajzsmirigyzavar? Mind az alulműködés, mind pedig a pajzsmirigy túlműködése ártalmas lehet a szívre nézve. A szerv túlműködése a szívet is intenzív munkára kényszeríti. Dr. Békési Gábor azt is kifejti, hogy ha a betegséget nem kezelik, akkor maradandóan károsíthatja a szívet, méghozzá úgy, hogy hogy a szív üregei kitágulnak a fokozott működés következtében. Ez rontja a hatékonyságukat, így a szív munkája, teljesítménye csökken, továbbá súlyos ritmuszavarok is jelentkezhetnek.
Kezelése
A pajzsmirigy problémáit felismerni nehéz, hiszen a tünetek egy sor más gondra is utalhatnak, éppen ezért a legtöbben nem is foglalkoznak velük, várják, hogy maguktól elmúlnak. Sajnos azonban pajzsmirigy betegségei esetén a tünetek nem szűnnek, csak rosszabbodnak, és komoly szövődményeket eredményeznek, ha nem kezelik az alapbetegséget. Éppen ezért érdemes a figyelmeztető jelek megjelenése után mielőbb orvoshoz fordulni.
A mirigy zavarait egy egyszerű vérvizsgálatból ki tudja mutatni a szakember, aki az adatok alapján a kezelést is meg tudja határozni. Ez jellemzően gyógyszerekkel történik, de fontos része lehet az életmódváltás, valamint akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Forrás: Budai Endokrinközpont