A warfarint széles körben alkalmazzák az egészségügyben véralvadásgátló szerként, de a gyógyszer lecsökkenti a K-vitamin szintjét a szervezetben. A vitaminhiány különböző szervekre gyakorolt szélesebb körű hatásait azonban nem ismerik pontosan a kutatók.
Az ausztrál Monash Egyetem kutatói Wahlqvist professzor vezetésével a szívkoszorúér meszesedésének esetét elemezték egy olyan betegben, aki egy évtizeden át szedett warfarint.
"Általában azt hiszik, hogy a csontritkulást okoz.
Ezen kívül a kalcium lerakódik a különböző szervekben, például a szívben és a vesében, és a szervek elmeszesedése szervelégtelenséghez és életveszélyes állapotokhoz vezethet. Az általunk vizsgált betegre a szívkoszorúér-betegség egyetlen hagyományos kockázati tényezője sem leselkedett, mégis jelentős meszesedés következett be az artériáiban, ami nagy veszélynek teszi ki."
A professzor úgy véli, hogy az orvosoknak tisztában kell lenniük a warfarin alkalmazásával járó, a K-vitamin hiányból eredő széles körű hatásokkal. A megoldás valószínűleg az, hogy teljesen mellőzni kellene a warfarint, és olyan újabb készítményeket kellene használni, amelyek K-vitamin hiány kialakítása nélkül gátolják a véralvadást. Addig is érdemes odafigyelni, hogy az étrendünk tartalmazzon olyan élelmiszereket, amelyek természetes módon gazdagok K-1 és K-2 vitaminban.