Bevallom őszintén, ellenérzéssel viseltetek minden, a televízióban és az újságokban reklámozott szőrtelenítőszerrel szemben.
Valószínűleg azért, mert szinte mindig csalódtam ezekben a csodaszerekben. Egyéni érzékenységem miatt a szőrtelenítőkrémtől kiütéses lettem, a gyantázás előnyeit pedig csak az első három hétig élvezhettem, addig, amíg szőrtüszőgyulladástól vörösödő, duzzadó lábamat nem kellett lépten-nyomon takargatnom. Ekkor úgy döntöttem, hogy a hagyományos, jól bevált módszernél maradok: a borotvánál. Számomra ez a legmegfelelőbb, leg-problémamentesebb szőrtelenítési módszer.
A szőrtelenítési eljárásoknak két nagy csoportja létezik: az epiláció és a depiláció. Az epiláció, vagyis a végleges szőreltávolítás lényege, hogy a szőrszál papilláját elroncsolják. A roncsolás következtében az ún. mátrixsejtek elpusztulnak, így a kezelt területen nem nő újra a szőrszál. A nem kívánt szőrszálakat elektromos árammal irtják ki véglegesen.
E szőrtelenítőeljárásokat általában galvánárammal működő géppel végzik. Egy vékony tűt vezetnek be a szőrtüsző csatornájába, majd áram segítségével néhány másodpercig égetik a szőrtüszőt, amely ennek hatására elhal.
Mivel ez az eljárás csak kisebb felületek végleges szőrtelenítésére alkalmas, ezért általában nyakon, állon kinövő egy-egy szőrszál eltávolítására használható eredményesen.
Nagyobb felületek, pl. végtagok epilációja akár évekig is eltarthat, a beavatkozás fájdalommal járhat, maradandó nyomot hagyhat.
A végleges szőrtelenítés egyik legújabb változata a lézeres epilálás, ahol nagy energiájú fényt alkalmaznak, amely a bőr mélyebb rétegeibe hatol, a pigmentekben elnyelődik és ott roncsolja, elpusztítja a szőrhagymákat. A lézeres szőrtelenítés sem veszélytelen, pigmentzavart okozhat, gyógyulása heggel járhat.
Aki szeretné kipróbálni a lézeres epilációt, feltétlenül forduljon előtte bőrgyógyászhoz. >
A szőrtelenítési eljárás másik fajtája a depiláció.
Ide sorolhatjuk a szőrtelenítőkrémeket, a gyantázást és a szőr eltávolítását borotvával vagy szemöldökcsipesszel.
A legtartósabb szőrtelenítést szemöldökcsipesszel történő kiszedéssel és gyantázással lehet elérni. Mindkét kozmetikai eljárás ritkítja a szőrt, a szőrszálat mélyről tépi ki, így kb. négy hétig nincs szükség újabb szőrtelenítőkezelésre.
A gyantázás előnye még a többi eljárással szemben, hogy nemcsak a végtagok, hanem pl. a szemöldök, a bajusz, a bikinivonal esztétikailag zavaró szőrfelületének eltávolítására is alkalmas.
A szőrtelenítőkrémek használatát nem ajánlják a szakemberek, mivel e lúgos kémhatású anyagok úgy szőrtelenítenek, hogy összeroncsolják, tönkreteszik a szőrt alkotó keratint, ezáltal sokaknak allergiát, viszkető kiütéseket okoznak. IX. évf. / 5. szám