A brit aortaaneurizma-szűrőprogram segítségével megelőzhető lesz az aneurizma (az ér kiöblösödése, mely elvékonyodott fala miatt hajlamos a repedésre) által okozott halálozások fele a 65 év feletti férfiak esetében, ez rendkívül költséghatékony lesz az NHS (a brit egészségbiztosító) számára - derült ki egy, a British Medical Journal honlapján (bmj.com) megjelent cikkből.
Ezzel szemben egy másik tanulmány szerint a szűrés nem költséghatékony és további vizsgálatokra van szükség a hosszútávú kilátások és a költségek meghatározására. Angliában és Walesben évente hatezer férfi hal meg aorta (főverőér) aneurizma-ruptúrában, bár a hasi aorta aneurizmái hasi ultrahanggal jól láthatók. 2009 tavaszán elkezdődött a 65 éves férfiak szűrőprogramja Nagy-Britanniában.
Az első tanulmányban Simon Thompson, az Orvosi Kutatótanács munkatársa kollégáival 10 év halálozási adatait dolgozta fel a MASS vizsgálat alapján, összesen 67 770, 65-74 éves férfit véletlenszerűen hívtak be ultrahangos szűrésre, továbbá kiszámolták a hosszútávú költséghatékonyságot. Kiderült, hogy a szűrésen részt vettek között fele annyian haltak meg, mint a kontrollcsoportban (155-en, illetve 296-an), ez az előny később is fennmaradt. További elemzések alapján kiderült, hogy a költségek hosszútávon megtérültek, a szerzők szerint a szűrőprogram hosszútávon felére csökkenti majd a 65 éven felüli férfiak hasi aortaaneurizma miatti halálozást és ezzel csökkenti az NHS költségeit.
Azonban a második tanulmány szerzői azzal érvelnek, hogy a szűrés nem elég költséghatékony. Lars Ehlers, az Aarhus Egyetem kutatója munkatársaival egy matematikai modell segítségével számolta ki egy 65 éves dán férfiakból álló kitalált populáción a várható költségeket és az egészségügyi kilátásokat. A módosított életminőség egy életévére eső becsült költsége magasabb volt, mint az emberek által kifizetni akart maximum, így a szűrés költséghatékonysága nem haladja meg a 30 százalékot.
"Becslésünk nem összehasonlítható a korábbi modelltanulmányokkal, amelyek általánosságban azt állítják, a hasi aortaaneurizma szűrése költséghatékony" - írták Ehlersék. "Úgy véljük, hogy eredményeink valósághűbben becsülik meg a költséghatékonyságot."
A cikkhez írt szerkesztőségi kommentárban Martin Buxton professzor azt állítja, az összegyűlt bizonyítékok alapján a brit szűrőprogram megfelelő és költséghatékony, azonban pontosan nyomon kell követni a költségeket és az eredményeket, hogy ez továbbra is így maradjon.