Meglepő módon, a koffein vízhajtó hatásairól szóló legtöbbet idézett kísérletet közel száz évvel ezelőtt, 1928-ban végezték, és mindössze három kísérleti alany vett részt benne. A férfiak teát, kávét vagy vízben elkevert koffeinkivonatot ittak két télen keresztül, eközben rendszeresen mérték a kiválasztott vizelet mennyiségét.
Mégsem szárít ki a kávé?
Ez a hatás azonban csak nagyon nagy mennyiségű koffeinre vonatkozik. Amennyiben reálisabb mennyiségekről van szó, a koffein csak enyhe vízhajtóként működik, és a legtöbb ember által kiválasztott vizelet mennyiségében nincsenek jelentős eltérések ahhoz képest, mint amikor azonos mennyiségű vizet isznak. Ezt állapította meg legalábbis egy tíz kutatás eredményeit összevető tanulmány, melyet a University of Connecticut tudósai végeztek.
A kutatások azért is lehetnek problémásak, mert a kísérletekben gyakran nem teát vagy kávét isznak a résztvevők (mint ahogyan azt tennénk normális körülmények között), hanem vízben oldott tiszta koffeint. Más elképzelések szerint a vizsgálatok során azt is figyelembe kellene venni, hogy mennyire van hozzászokva valaki a koffeinhez, vagyis szokott-e kávézni vagy csak a kísérlet kedvéért fogyasztotta.
A koffein vízhajtó hatásaival kapcsolatos eredmények tehát ellentmondásosak: az egyik kutatás szerint a kávéfogyasztás nemcsak a vizelet mennyiségét növeli meg a veseműködés serkentésével, de az ásványi anyagokat is "kimossa" a szervezetből. Egy másik kutatás viszont nem talált összefüggést a koffeinfogyasztás és a kiszáradás között.
Miért tapasztalhatjuk mégis azt, hogy a kávé- vagy teafogyasztás után többet megyünk vécére? Leginkább azért, mert ezt azzal az "állapottal" hasonlítjuk össze, amikor semmilyen folyadékot nem fogyasztottunk, nem pedig azzal, amikor ugyanannyi vizet ittunk.