A gyomor átlagosan egy liter befogadására képes, rendkívül rugalmas tömlő. Ezen tulajdonsága miatt elterjedt az az elképzelés, hogy ha kevesebbet eszünk egy rövid ideig, azzal az eredeti méretének akár felére is csökkenthetjük a gyomor méretét. Vagyis némi önmegtartóztatással hasonló hatást érhetünk el, mint a gyomorszűkítő műtét során (ezen beavatkozás mesterségesen lecsökkenti a gyomor befogadóképességét).
Egy, az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány szerint valamennyire valóban csökkenthető a gyomor mérete: ha a túlsúlyos kísérleti alanyok mindössze 600 kalóriát vettek magukhoz naponta, a kísérlet négy hete alatt akár 27 százalékkal is csökkenthették a gyomor méretét.
Tévhit az is, hogy a soványabb embereknek kisebb a gyomormérete és azért nem híznak, mert egyszerűen nem tudnak annyit enni. Ennek valótlanságát mutatja alá az is, hogy időnként még azok is visszahízzák a leadott súlyt (sőt még jóval többet is), akik gyomorszűkítő műtéten estek keresztül.
Nem érdemes tehát attól remélni a megoldást a súlyproblémáinkra, hogy koplalunk, és ezzel talán befolyásoljuk a gyomor befogadóképességét. Sokkal jobb eredményeket érhetünk el, ha egészségesen táplálkozunk , elegendő rostot és fehérjét fogyasztunk, ezek ugyanis az éhségérzetért felelős hormonokra is kiegyensúlyozó hatással vannak. Szintén megakadályozza, hogy túlegyük magunkat (így a kelleténél több kalóriát vegyünk magunkhoz), ha nem hagyjuk teljesen kiürülni a gyomrunkat. Ezt úgy érhetjük el, ha gyakran eszünk kisebb mennyiségeket.