A hiperaktív hólyagműködés tünete nem csupán gyakori vizelés lehet: vizelettartási problémák is előfordulhatnak. A húgyhólyag túlműködésének hátterében számos kiváltó ok állhat. Az életkor előrehaladtával a hólyag veszít a rugalmasságából, illetve a medencefenék izomzata is meggyengül, de cukorbetegség, Parkinson-kór, prosztatagondok és stroke is eredményezhet ilyen panaszokat.
A hólyagproblémák miatt felesleges bárkinek is szégyenkeznie. Kutatások szerint a nők 17, illetve a férfiak 16 százaléka érintett. A probléma kezelésében sokat segíthet a rendszeres intimtorna , amellyel megerősíthetjük a medencefenék izomzatát. A megfelelő technikát mindenképpen hozzáértő szakembertől érdemes elsajátítani, onnantól viszont már napi 5 perc gyakorlás is hatalmas fejlődést hozhat. Ráadásul nemcsak a hólyagproblémákon segíthetnek ezek a gyakorlatok, hanem az erekciós zavarokon is.
Túlsúly esetén néhány felesleges kiló leadásával kisebb nyomás helyeződik a medencefenék izmaira és a hólyagra, ami szintén előnyös változásokat idézhet elő. Fontos továbbá, hogy kerüljük, de legalább fogjuk minimálisra a vízhajtó hatású ételek és italok fogyasztását. E körbe tartozik a kávé, az alkohol és a tea. Együnk kevesebb paradicsomos ételt, ne igyunk szénsavas üdítőket, kerüljük a mesterséges édesítőket, a citrusféléket és a csokoládét, valamint a zellert és a petrezselymet, petrezselyemgyökeret!
Javasolt, hogy a napi ajánlott folyadékbevitel mennyiségénél ne vegyünk magunkhoz többet. Hogy pontosan mennyi számunkra ideális, a testsúlyunkhoz képes számolhatjuk ki. A testtömeg első 10 kilogrammjára óránként és kilogrammonként 4 millilitert kell számolni, ezen felül pedig kilogrammonként további 1 millilitert. Egy 60 kilós ember esetén ez 40+20+20, azaz 100 milliliter folyadék óránként, 1 nap alatt pedig 2,4 liter.
A gyógynövények erejét is érdemes kipróbálni. Kutatások szerint a chili kapszaicintartalma segíthet a hiperaktív hólyagműködés során gyakran jelentkező medencefájdalom enyhítésében, illetve a kínai gosha-jinki-gant is évszázadok óta sikerrel használják hólyagproblémákra a tradicionális kínai gyógyászatban. Emellett tréningezhetjük is a hólyagunkat: próbáljuk minél tovább visszatartani a vizeletünket, mert ezzel egy idő után a hólyag megerősödhet! Ha belefognánk a gyakorlásba, mindenképpen konzultáljunk előtte az orvosunkkal!
Forrás: care2.com