A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigybetegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve.
Alig telik el nap, hogy ne kapnék a betegeimtől is ilyen kérdéseket - mondja prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Sokan azt gondolják, hogy a laborleletből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Balázs professzor arra is felhívja a figyelmet, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH-szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH-értéket?
Az életkor
A TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat
A beteg által lakott terület jódellátottsága
Jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigyhormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Épp ellenkezőleg, a túlzott bevitellel életveszélyes túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
Télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigyhormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH-szint megemelkedik.
A napszak
A TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz , heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
A TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták, glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság A pajzsmirigyhormonok és az agyalapi mirigy által termelt TSH ún. normál értékei a terhesség alatt, háromhavonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban Balázs professzor fontosnak tartja megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. "Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség tüneteitől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni."
Forrás: www.endokrinkozpont.hu