A becslések szerint Egyesült Királyságban 127 ezer (Magyarországon 16-20 ezer) ember él Parkinson-kórral , amelynek fő tünetei a mozgás meglassulása, csökkenése, kézremegés, az izmok merevsége. A betegség az agynak csak bizonyos területein (a finom mozgásokat irányító törzsdúcokban) okozza a dopamint termelő idegsejtek pusztulását, de arra még nem tudott választ adni a tudomány, hogy miért éppen ezek a sejtek kiszolgáltatottak a betegségnek.
A Montreali Egyetem kutatói erre kerestek választ. Egereken végeztek vizsgálatokat és úgy találták, hogy a Parkinson-kórral leginkább érintett idegsejtek más hasonló agysejteknél összetettebbek, az átlagosnál sokkal több elágazással rendelkeznek - adta hírül a BBC .
Vélhetőleg emiatt ezeknek a sejteknek az energiaigénye is sokkal nagyobb és több salakanyagot termelnek. A kutatók feltételezése szerint ezen salakanyagok felhalmozódása indítja el a sejthalált.
Louis-Eric Trudeau professzor, a kutatás vezetőjének hasonlata szerint a folyamat olyan, mint amikor egy motort folyamatosan nagy terheléssel hajtanak. „Ezek az idegsejtek is túlhajtottak, működésük hihetetlen mennyiségű energiát igényel. Úgy tűnik, kimerítik magukat, ezért pusztulnak el idő előtt."
A kutatók azt remélik, hogy ez a felismerés segíthet a Parkinson-kór jobb megértésében és új, hatékony kezelési módszerek megtalálásában. Az eredmények ismeretében például a gyógyszerkutatások megcélozhatnák egy olyan szer kifejlesztését, ami csökkenti a sejtek energiaigényét vagy pedig megnöveli energia-felhasználásuk hatékonyságát.
Dr. Arthur Roach, a brit Parkinson Alapítvány kutatási igazgatója szerint ez a tanulmány megerősíti azt az elméletet, hogy a betegséggel érintett sejteket egyedülálló szerkezetük és funkciójuk teszi különösen érzékennyé az oxidatív stressznek nevezett káros folyamatra.
Reméljük, hogy ez a tanulmány feléleszti a tudományos érdeklődést a kérdés újfajta megközelítése iránt, ami végül új gyógykezelések kifejlesztéséhez vezet – tette hozzá.