Új magyarázat a Parkinson-kór kialakulására

Egy kanadai tanulmány szerint a Parkinson-kórban szenvedő beteg érintett agysejtjei kimerítik magukat és idő előtt kiégnek, akár egy túlhajtott motor. A kutatók szerint ez segíthet megmagyarázni, hogy a betegség miért csak az agy bizonyos részét érinti.

A becslések szerint Egyesült Királyságban 127 ezer (Magyarországon 16-20 ezer) ember él Parkinson-kórral , amelynek fő tünetei a mozgás meglassulása, csökkenése, kézremegés, az izmok merevsége. A betegség az agynak csak bizonyos területein (a finom mozgásokat irányító törzsdúcokban) okozza a dopamint termelő idegsejtek pusztulását, de arra még nem tudott választ adni a tudomány, hogy miért éppen ezek a sejtek kiszolgáltatottak a betegségnek.

A Montreali Egyetem kutatói erre kerestek választ. Egereken végeztek vizsgálatokat és úgy találták, hogy a Parkinson-kórral leginkább érintett idegsejtek más hasonló agysejteknél összetettebbek, az átlagosnál sokkal több elágazással rendelkeznek - adta hírül a BBC .

Vélhetőleg emiatt ezeknek a sejteknek az energiaigénye is sokkal nagyobb és több salakanyagot termelnek. A kutatók feltételezése szerint ezen salakanyagok felhalmozódása indítja el a sejthalált.

Új magyarázat született a Parkinson-kór kialakulására

Louis-Eric Trudeau professzor, a kutatás vezetőjének hasonlata szerint a folyamat olyan, mint amikor egy motort folyamatosan nagy terheléssel hajtanak. „Ezek az idegsejtek is túlhajtottak, működésük hihetetlen mennyiségű energiát igényel. Úgy tűnik, kimerítik magukat, ezért pusztulnak el idő előtt."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók azt remélik, hogy ez a felismerés segíthet a Parkinson-kór jobb megértésében és új, hatékony kezelési módszerek megtalálásában. Az eredmények ismeretében például a gyógyszerkutatások megcélozhatnák egy olyan szer kifejlesztését, ami csökkenti a sejtek energiaigényét vagy pedig megnöveli energia-felhasználásuk hatékonyságát.

Dr. Arthur Roach, a brit Parkinson Alapítvány kutatási igazgatója szerint ez a tanulmány megerősíti azt az elméletet, hogy a betegséggel érintett sejteket egyedülálló szerkezetük és funkciójuk teszi különösen érzékennyé az oxidatív stressznek nevezett káros folyamatra.

Reméljük, hogy ez a tanulmány feléleszti a tudományos érdeklődést a kérdés újfajta megközelítése iránt, ami végül új gyógykezelések kifejlesztéséhez vezet – tette hozzá.

A Parkinson-kór idült, progresszív, ismeretlen eredetű betegség, mely az agyi ún. extrapiramidális, dopamin ingerületátvivő anyaggal működő agyi területek - struktúrák; (a Substantia nigra, Locus coeruleus) - pusztulásával jár. Ha a pusztulásnak bizonyítható oka van (baleset, agyvérzés, agyi infarktus, agyvelőgyulladás, anyagcsere-betegségek), Parkinson-szindrómáról beszélünk. Amikor a tünetek jelentkeznek, a betegek az érintett agysejtjeik legalább 80%-át már elveszítették. Ha többet szeretne tudni a betegség előfordulásáról, tüneteiről, kezelésről, olvass el a Betegségek A-Z szócikkét !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.