Mindössze négy és fél óra áll az orvosok rendelkezésre, hogy a szélütést és érelzáródást okozó vérrögöt feloldják egy stroke-beteg esetén, és megmentsék a haláltól vagy a tartós bénulástól - derül ki a Magyar Stroke Társaság sajtóközleményéből. Arra is felhívják a figyelmet, hogy hazánkban a szakemberek és a technikai felszereltség hiányában jelenleg a szélütéses betegek 1 százalékát tudják csak így kezelni.
Az Egyesült Államokban már számos új módszerrel kísérleteznek, így például az ultrahangos és lézeres vérrögoldás mellett a "dugóhúzó- és a porszívó módszerrel" is, melyek lényege, hogy az ütőéren keresztül lehet eltávolítani a problémás vérrögöt.
Mint azt dr. Csiba László, a Magyar Stroke Társaság elnöke is hangsúlyozza, hatékonyabb szervezéssel, a lakosság felvilágosításával, a stroke kialakulása és a kezelési idő közötti idő lerövidítésével (rögtön a CT-be való szállítás engedélyezésével, a beteg-utak lerövidítésével) nálunk is jó eséllyel szállhatunk harcba az agyi-érkatasztrófák ellen.
Miután a világon minden hatodik másodpercben szélütést kap valaki, és Magyarországon is évente 18 ezer ember veszíti életét agyi érkatasztrófa miatt, a neurológusok már azt is komoly eredménynek tekintenék, ha hazánkban a vérrögoldó kezelések számát megháromszorozhatnák, mert így legalább 1500-2000 ember részesülhetne ilyen terápiában.
Komoly előrelépés a TeleStroke rendszer kialakítása (Debrecen, Kisvárda és Mátészalka között), amely 24 órás videó - és hangkapcsolat segítségével a kezelések azonnali megkezdését teszi lehetővé. Áttörést jelentene továbbá, ha a mentőautók rendelkeznének kisméretű CT berendezéssel is, mely segítségével, már a beteg lakásán kiderülne, hogy vérzés vagy érelzáródás okozza-e a tüneteket.