"A konfliktusok különösen összefüggésbe hozhatók a halálozás megnövekedett kockázatával, függetlenül attól, hogy ki a konfliktus forrása" - írják a szerzők a szaklapban. "Az aggodalmak és a követelmények csak akkor állnak kapcsolatban a halálozás kockázatával, ha a forrásuk a partnerünk vagy a gyermekünk."
Rikke Lund, a Koppenhágai Egyetem kutatója elmondta, hogy a szociális hálózatok és a szoros rokoni illetve baráti kapcsolatok egészségügyi védőhatását mindenki ismeri. Kevesebbet tudunk azonban a társas kapcsolatokból származó stressz , például a konfliktusok, aggodalmak és követelmények egészségügyi következményeiről.
Az összefüggés vizsgálatához a koppenhágai kutatók egy hosszú távú dán tanulmány adatait elemezték, amelyben 9870 harmincas, negyvenes és ötvenes éveiben járó személy vett részt 2000-től 2011-ig. A kutatók úgy mérték fel a társas kapcsolatokkal kapcsolatos stressz mértékét, hogy összehasonlították az olyan kérdésekre adott válaszokat, hogy ki okoz aggodalmat és konfliktusokat a résztvevő életében (partner, gyerekek, rokonok, barátok vagy szomszédok).
A résztvevők körülbelül 10 százaléka állította azt, hogy mindig vagy gyakran a partnere illetve a gyerekei a követelmények és aggodalmak forrásai. Hat százalék állította azt, hogy mindig vagy gyakran más családtagjaik okozzák a konfliktusokat, két százalék pedig azt, hogy mindig vagy gyakran a barátaikkal vannak konfliktusaik.
Azok a személyek, akik mindig vagy gyakran a partnerük miatt tapasztaltak aggodalmakat illetve követelményeket az életükben, a halálozás kétszer magasabb kockázatának voltak kitéve, mint azok, akik csak ritkán tapasztaltak ilyeneket. Azok a résztvevők, akik mindig vagy gyakran a gyermekeik miatt tapasztaltak aggodalmakat és követelményeket az életükben, a halálozás 50 százalékkal megnövekedett kockázatának voltak kitéve.
A gyakori konfliktusok is összefüggésben álltak a halálozás fokozott kockázatával. Azok a résztvevők, akik mindig vagy gyakran a partnerüknek vagy a barátaiknak köszönhetően tapasztaltak konfliktusokat , a halálozás több mint kétszer magasabb kockázatának voltak kitéve, ha pedig a szomszédaikkal veszekedtek, a kockázat majdnem a háromszorosára nőtt.
Ha valaki gyakran tapasztalt aggodalmakat és követelményeket személyes kapcsolataiból eredően, és ráadásul munkanélküli is volt, a halálozás 4,5-szer magasabb kockázata leselkedett rá, mint az ilyen problémákat nem tapasztaló emberekre.