Egyre többen törekszenek arra, hogy legalább részben növényi élelmiszerekre cseréljék az állati eredetű termékeket – akár egészség-, akár a környezetvédelmi okokból. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy nem minden húshelyettesítő termék egészséges – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
A többség rosszul teljesített a teszten
A FoodWatch cikkére hivatkozva azt írták, a 15 tesztelt vegán húspótlóból csupán kettő kapta a legjobb (A) besorolást az egészségességet mérő a Nutri-Score rendszer alapján. A húst helyettesítő növényi termékek több mint fele ugyanakkor csupán narancssárga (D) vagy piros (E) minősítést kapott.
Egyre többen választják a vegán termékeket
A német Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium jelentése szerint egyébként egyre nő azon fogyasztók száma, akik rendszeresen vegetáriánus vagy vegán alternatívákat választanak az állati eredetű termékek helyett. A 2020-as 5 százalékos arányuk 2023-ra már megduplázódott.
Emellett viszont – ahogy korábban már megírtuk – a bolygó népessége egyre csak nő, ezzel pedig a fehérjeforrások iránti igény is folyamatosan emelkedik. Emiatt 2050-re a hús- és tejtermék-alternatívák már a fehérjék globális piacának felét is kitehetik majd.
A brit fogyasztók több mint harmada egyetért azzal, hogy meg kell tiltani a gyártóknak, hogy állati eredetű termékek (például tej, sajt, tejföl, joghurt, kefir, bacon, stb.) neveit adják a növényi alapú élelmiszereknek. Ennek oka, hogy a félrevezető elnevezések miatt sokan összekeverik a vegán és a hagyományos árucikkeket.