A vas a testünk működéséhez elengedhetetlenül szükséges nyomelem, központi eleme az oxigént szállító hemoglobinnak és az izmok oxigénellátását biztosító mioglobinnak. Nélkülözhetetlen sejtjeink energiatermelő folyamataihoz, az enzimrendszerek működéséhez, illetve idegrendszeri folyamatokhoz is.
Szervezetünk nem képes vasat előállítani, ezért az elveszített vasat nekünk kell pótolni. Vasat mindenki, mindennap veszít széklettel, vizelettel, verejtékkel, a bőr hámlásával, hajhullással, körömvágással. Az ehhez szükséges vasat kiegyensúlyozott étrenddel tudjuk biztosítani, amely legalább 10-20 milligramm vasat tartalmaz jól hasznosuló formában, mert a táplálékvasból mindössze napi 1-2 mg szívódik fel.
Vasbevitel
Vasbevitelen
a táplálékkal bevitt vas mennyiségét értjük az egészség megőrzése érdekében,
értékét az NRV-vel, azaz a napi ajánlott beviteli referenciaértékkel jelölik. Mivel
a szervezet vasszükséglete eltérő a különböző életkorokban, az ajánlott napi
vasbeviteli értékek az életkortól és a nemtől függően változnak:
Gyermekeknél:
7-12 hónapos korban: 11 mg
1 és 3 éves kor között: 7 mg
4 és 8 éves kor között: 10 mg
9 és 13 éves kor között: 8 mg
Egészséges felnőtteknél:
Férfi: 8 mg
Menstruáló nő: 18 mg
Várandósok: 20-30 mg
Mikor szükséges a vaspótlás?
A táplálékvas bevitelén felül vaspótlásra a vashiány megelőzése és kezelése esetén van szükség, jellemzően az alábbi esetekben.
- Ha valamiért magasabb a szervezet vasigénye: például intenzív testi fejlődés időszakában, azaz kisgyermek- vagy serdülőkorban, megerőltető sporttevékenység vagy fizikai munka, várandósság és szoptatás idején. Ezt a nagyobb igényt már nem tudja fedezni az átlagos napi vasbevitel, ezért is magasabb a vas napi beviteli referenciaértéke (NRV) a fejlődésben lévő gyermekek, tinik vagy a várandósok esetén.
- Ha sok vasat veszítünk: minden vérzéssel vasat is veszítünk – mindegy, hogy erősebb menstruációs vérzésről vagy folyamatosan vérző fogínyről, aranyérről vagy esetleg súlyos sérülésről, műtétről van szó, a vérvesztés jelentősen megcsapolja a vasraktárkészletünket.
- Ha kevés vas hasznosul/kerül bevitelre: a vas a vörös húsokban, belsőségekben fehérjéhez kötötten, úgynevezett hemvasként található meg, ebből akár háromszor több vas tud hasznosulni, mint a növényekben nem fehérjéhez kötötten jelen lévő nemhemvasból. A C-vitamin kifejezetten támogatja a vasfelszívódást, de számos ételben és italban fellelhető olyan összetevő, amely gátolja azt. Ide tartozik a réz, a cink, a mangán, a fitátok, az oxalát vagy éppen a kávéban, teában és vörösborban megtalálható csersav. A magnézium és a kalcium is oldhatatlan elegyet képez a vassal.
- Ha vashiányos tünetek jelentkeznek: a vashiánynak számos kellemetlen tünete van, egyebek mellett lehetünk fáradtak, kimerültek, fájhat a fejünk, sápadttá válhat az arcszínünk, karikásak lehetnek a szemeink, és előfordulhat, hogy hullani kezd a hajunk, töredeznek a körmeink.
Ezekben az esetekben vaspótló gyógyszerekkel tudjuk orvosolni a problémát.
Maltofer: más vaspótló tabletta, mint a többi!
A Maltofer rágótabletta Magyarország vezető vény nélkül kapható vaspótló gyógyszere*, klinikailag igazolt hatású, étkezéskor, más gyógyszerrel együtt is bevehető. Magas az elemivas-tartalma, felszívódása szabályozott, kedvező a mellékhatásprofilja, a vasat egyedülálló, jól hasznosuló formában tartalmazza. Vashiány megelőzésére, kezelésére alkalmas laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Napi egy Maltofer szedésével 7x több vasat tudunk bevinni naponta,
mint az NRV 100%** vastartalmú étrend-kiegészítőkkel. A Maltofer hatóanyaga vas (III), azaz
háromvegyértékű vasion-tartalmú komplex, amely a szervezet számára számos előnnyel jár.
*IQVIA
OLA Pharmacy Sell-in adatok alapján, a Maltofer rágótabletták együttes
eladásait tekintve az OTC vaspótlók (04F2) csoportban, a 2022. január – 2023. augusztus
időszakban
**NRV
100%: 14 mg vas