Az úgynevezett "kipróbálási jog" érvényesítéséhez nem kell más, csak a gyógyszer gyártójának engedélye és egy recept az orvostól. A súlyos, végstádiumú betegeknek a gyógyszerkísérletekbe való bevonása azonban súlyos kérdéseket vet föl.
Fontos biztosítani például azt, hogy a résztvevők valóban önkéntesen, saját döntésük alapján próbálják ki a szereket. A kipróbáláshoz való jog biztosítása azonban nem jelenti például azt, hogy a súlyos betegek automatikusan hozzáférhetnek kísérleti szerekhez; ők nem a klinikai vizsgálatok résztvevői.
A kipróbáláshoz való jogért folytatott küzdelem az Egyesült Államokban az 1980-as évekig nyúlik vissza. Az AIDS-szel küzdő betegek, illetve az ő érdekképviseleteik azért harcoltak, hogy az akkor még kevéssé ismert, gyógyíthatatlan betegségben szenvedők hozzáférhessenek a kísérleti, még nem engedélyezett placebót .
Az aktivisták azért küzdöttek, hogy a haldokló betegek a kísérleteken kívül hozzájuthassanak az engedélyezés alatt álló szerekhez. Ezt a küzdelmet mutatja be a Mielőtt meghaltam (Dallas Buyers Club) című 2013-as mozi.
A 80-as évek óta egyre több helyen válik elvileg lehetségessé, hogy a végstádiumú betegek a klinikai vizsgálatokon kívül hozzáférhessenek az engedélyezés alatt álló szerekhez. Ez azonban sokszor csak az elméletben ilyen egyszerű: a gyakorlatban a gyógyszergyártók engedélye szükséges ahhoz, hogy a betegek valóban megkaphassák a kísérleti szereket.
Kanadában például van lehetőség a hozzáférésre, de a betegnek vissza kell jeleznie az orvosa felé a gyógyszer hatásairól, és az orvos jelentést küld erről a gyógyszert fejlesztő cégnek. Visszássá teszi a lehetőséget az is, hogy a gyógyszergyáraknak érdekükben áll visszautasítani a haldokló kérését a kísérleti szer kipróbálására vonatkozóan, ugyanis a gyógyszergyárak ugyanazt a beteget így a klinikai vizsgálatba még be tudják majd vonzani.
Másik nagy kérdés, hogy ki fizet ezekért a kipróbált szerekért? Ha a haldokló beteg engedélyt kap a szerhez való hozzáférésre, most mind az USA-ban, mind pedig Kanadában ezt saját zsebből kell finanszíroznia - a biztosító erre nem fizet. A klinikai vizsgálatokban való részvétel ugyanakkor ingyenes...