A gyakori problémának számító végbélvérzés például egyaránt utalhat aranyérbetegségre, de más megbetegedésekre, akár daganatos megbetegedésre is. Az aranyérbetegség csaknem minden második férfit és nőt érint, a vastag- és végbéldaganatok száma pedig szintén jelentősen megemelkedett az elmúlt évtizedekben.
Az aranyeresség az egyik leggyakoribb végbélvérzést okozó betegség, amelynek enyhébb formájával az emberek döntő többsége nem fordul orvoshoz. Bár a kúpok, kenőcsök és az aranyértabletta hatékonyan enyhítik a fájdalmat és a tüneteket, a szakszerű vizsgálatot se mulasszuk el. A végbélvérzés hátterében ugyanis nem csak aranyérbetegség, hanem végbélrepedés, polip, vastagbélrák, gyomorbél hurut, diverticulosis (a bél falának kitüremkedése), Crohn-betegség vagy akár fekélyes vastagbélgyulladás is állhat. Amennyiben a széklet szilva színű vagy fekete, és nem múló, erős vérzést tapasztalunk a végbéltájékon, érdemes azonnal szakorvoshoz fordulni. Ha szédüléssel, rossz közérzettel és ájulással is párosulnak ezek a tünetek, egyből a sürgősségi osztályt keressük fel!
Hogyan állapítható meg, hogy mi áll a végbélvérzés hátterében?
A végbélvérzés kivizsgálására több különböző eljárás is létezik:
- Szigmoidoszkópia: egy fényforrással ellátott, hajlékony, csőszerű műszer segítségével vizsgálják meg a végbél és a vastagbél alsó szakaszát
- Kolonoszkópia: vastagbéltükrözés
- CT-kolonoszkópia: minimális behatolással és egy CT-készülék segítségével a néhány mm-es elváltozások is felismerhetők. A vastagbéltükrözéssel szemben kisebb megterhelést jelent a páciens számára
- FOB-teszt (Faecal occult blood test): székletvizsgáló vérteszt
Ha élénkpiros vért észlelünk, valószínűleg végbélnyílás környéki elváltozásról van szó, ha pedig sötét, fekete, esetleg nyúlós állagú vérzést tapasztalunk, az az emésztőrendszer fentebbi szakaszának a betegségére utal.
A vérzés mennyisége azonban betegségenként változhat, ezért ne csak akkor forduljunk orvoshoz, amikor már az alsóneműn is nyomot hagy, vagy, ha a vécécsésze öblítővize vörös lesz. Bár a végbélvérzést legtöbbször a duzzadt véredények vagy egy végbélnyílás körüli berepedés okozza, nem szabad orvosi vizsgálat nélkül meghatározni a probléma okát és rutinból, orvosi kontroll nélkül alkalmazni az aranyeres készítményeket!