A máj portális vénás trombózisáról akkor beszélhetünk, ha a májkapugyűjtőér teljesen vagy részlegesen elzáródik egy vérrög miatt. A probléma lehet akut és krónikus is. Ekkor az adott érben megnő a nyomás, és úgynevezett portális hipertónia lép fel, ami további gondokat – például nyelőcső-visszértágulatokat, lépmegnagyobbodást, bélinfartkust vagy hasűrifolyadék-képződést – generálhat. Az így keletkező visszértágulatok megjelenése azért veszélyes, mert ezek az erek igen sérülékenyek, vérzésre hajlamosak. Nagy problémát jelenthet ekkor a májszövet károsodása is, mivel súlyos esetben a máj nem képes a szükséges fehérjék szintézisére, így fehérjehiány és vérzékenység léphet fel – magyarázta dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa.
A májvénatrombózis lehetséges tünetei
A szakértő tájékoztatása szerint májvénatrombózisra leggyakrabban az alábbi panaszok hívják fel a figyelmet:
- émelygés, hányinger,
- haspuffadás,
- láz,
- sárgaság,
- hányás,
- hasmenés,
- véres széklet.
Érdemes tudni ugyanakkor, hogy tünetszegény esetek is előfordulhatnak, főleg krónikus esetben – figyelmeztetett a hematológus.
Hajlamosító tényezők
A májcirrózisban – vagy más néven májzsugorodásban – szenvedő felnőtteknél igen nagy a májvénatrombózis kialakulásának kockázata. Az érintettek mintegy 25 százalékánál lép fel portális vénás trombózis. Ennek magyarázata, hogy a hegesedő májon keresztüli véráramlás igen lassú, ez pedig fokozza a vérrögképződést.
Ezenkívül hajlamosító tényező lehet a hasnyálmirigy-gyulladás, a hasnyálmirigyrák, a májrák, egyes traumák, a hasi fertőzések, a gyulladásos bélbetegségek, a krónikus mieloproliferatív betegség (a csontvelőt érintő problémák egyik csoportja), a trombofília (például a Leiden-mutáció) és a terhesség is.
Fontos a véralvadásgátló terápia
Amennyiben felmerül a máj trombózisának gyanúja, úgy a diagnosztizálás során igen nagy szerepe van az úgynevezett Doppler-vizsgálatnak, amellyel nemcsak a máj szerkezete és nagysága figyelhető meg, de a vér áramlása is. A vizsgálatot MRI/CT és endoszkópos vizsgálat is kiegészítheti, ha szükséges.
A probléma terápiája elsősorban antikoagulációs (véralvadásgátló) kezelés, valamint nagy hangsúlyt kap az alapbetegség terápiája is, ha az ismert – emelte ki a hematológus. Előfordulhat, hogy az említett kezelés mellett az orvos a magas vérnyomás kezelésére használatos béta-blokkoló szedését is javasolja, mivel az segít csökkenteni a nyomást a portális vénában.