Együttműködési megállapodást kötött a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és az AstraZeneca hazai leányvállalata az idült vesebetegségben szenvedők hazai számának pontosabb meghatározása érdekében. Az úgynevezett adatbázis-elemzéses módszert a későbbiekben hasonló betegségek vizsgálatára is használják majd - áll a gyógyszergyártó közleményében.
Becslések szerint 1,5 millió embert érint
A PTE és az AstraZeneca szakemberei a projekt során a meglévő adatok segítségével azt fogják összehasonlítani, hogy hányan voltak az elmúlt években azok betegek, akikről a laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy idült vesebetegségben szenvednek, és hányan azok, akiket a valós orvosi dokumentációban rögzítettek idült vesebetegként . A vizsgálatban azt tekintik vesebetegnek, akinek laboratóriumi vérvételi eredményén a vese működését jellemző úgynevezett bGFR értéke 60 alatti. Amennyiben jelentős eltérés található a laborértékek alapján diagnosztizált és az orvosi dokumentációban rögzített diagnózisok között, az mindenképpen felhívja a figyelmet arra, hogy az idült vesebetegégre érdemes nagyobb figyelmet fordítani, hiszen akár jóval többen is lehetnek az érintettek, mint ahogy eddig becsülték az orvosok - áll a közleményben.
A vesebetegek gyógyítása nagyon drága
Az idült vesebetegség, amely sokáig nem okoz a páciensek által észlelhető tüneteket, a kifejezetten alattomos, aluldiagnosztizált kórképek közé tartozik. A helyzetet súlyosbítja, hogy ez a betegség - az előrehaladottság függvényében - akár tizennégyszeresére is növelheti a szív-érrendszeri károsodás kockázatát. Magyarországon eddig nem készült pontos felmérés a jelenleg 1,5 millió főre becsült vesebetegek számáról. Az viszont ismert, hogy az ebben szenvedők kezelése és gondozása a legdrágább egészségügyi szolgáltatások közé tartozik. A végstádiumú vesebetegek ellátása a fejlett országok éves egészségügyi költségvetésének több mint 2-3 százalékát teszi ki, a kevésbé előrehaladott állapotú betegek gyógyítása pedig - az érintettek nagy száma miatt- - ennek az összegnek a kétszeresét is elérheti.