Azok az emberek, akik több mint tíz évig szednek gyulladáscsökkentő szereket, megháromszorozzák az esélyüket a veserákra.
Több mint 125 000 ember bevonásával készítettek egy tanulmányt, mely kimutatta, hogy akik rendszeresen vesznek be recept nélkül kapható gyulladáscsökkentőket, azoknál 51 százalékkal gyakrabban alakul ki ez a daganatfajta. Azoknál, akik tíz évnél is hosszabb ideig alkalmazzák a szert - például az ízületi gyulladásban szenvedők - háromszorosára nő a vesesejt-rák (RCC), a veserák leggyakoribb típusának kockázata. Az egyetlen nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID), mely biztonságosnak bizonyult, az acetil-szalicilsav.
"Ebben a nagy léptékű tanulmányban felfedeztük, hogy az NSAID-ok kapcsolatba hozhatók a vesesejt-rák magasabb kockázatával, különösen azoknál, akik hosszasan szedik" - mondta Dr Eunyoung Cho, a Harvard orvosi karának oktatója.
A fájdalomcsillapítók a leggyakrabban használt gyógyszerfajták, néhánynak pedig rák ellen védő hatást tulajdonítanak. Az Archives of Internal Medicine című folyóirat cikkében azonban a kutatók a következőket írták: "Néhány, főként esetkontroll tanulmányokból származó adat szerint azonban összefüggés lehet a fájdalomcsillapítók alkalmazása és az RCC megnövekedett kockázata között" - mondta a kutatás vezetője. Dr. Cho és munkatársai ezért 77 525 nő és 49 403 férfi adatait elemezték. Húsz éven át követték őket nyomon, mely időszak alatt 333 főnél alakult ki RCC. Aki négy évnél rövidebb ideig szedett gyulladáscsökkentőket, annál 19 százalékkal emelkedett a kockázat. 4-10 éves alkalmazással 36 százalékra, tíz éven túl pedig csaknem háromszorosára nőtt.
A tanulmány során a kutatók figyelembe vették az RCC egyéb rizikófaktorait is, mint például a testsúly, a dohányzás, az aktív pihenés és magas vérnyomás. Az NSAID-okat rendszeresen szedik például a Crohn-betegek, de alkalmazzák az Alzheimer-kór megelőzésére is.
Animáció: HáziPatika.com