„Főorvos úr, én adom az életerőt, maga a szaktudást, és most sem nyertem a lottón, úgyhogy a szerencse is meglesz” – állítólag ezzel a mondattal indult az a közel hat órás, szakmailag bravúros szívműtét, amelynek során egy rendkívül ritka daganatot távolítottak el egy 55 éves budapesti férfi szívéből.
A beteg férfi szívében egy, az egész jobb pitvart kitöltő daganatot találtak egy rutin szívultrahang vizsgálat során. A műtét utáni szövettani vizsgálat kimutatta: az ismeretlen anyag a szívben úgynevezett lipóma volt.
Zsírdaganat a szívben
„A lipóma egy ritka jóindulatú daganat, ami egy átlagos lipomatózisnak is a része lehet, de előfordulhat önállóan, csak a szívben is. Azt azonban nem lehet megmondani, hogy mitől alakul ki, ez alkati sajátosság” – mondta dr. Vaszily Miklós, a Honvéd Kórház szívsebészeti osztályának osztályvezető főorvosa.
A lipóma előfordulása a szívben rendkívül ritka, amit jól mutat az is, hogy Vaszily főorvos 30 éves pályafutása alatt a mostani volt a második eset, hogy ilyet kellett operálnia. ”A lipóma jóindulatú zsírdaganat. Ez ugyanaz, ami a bőr alatt szokott lenni, csak ebben az esetben éppen a szívben volt, annak falából indult ki. Ebben az esetben az volt különösen veszélyes, hogy akkorára nőtt, hogy kitöltötte az egész jobb pitvart, melyből kiindult, lényegében ez képezte a jobb pitvar falát. Így az egész falat ki kellett iktatni. Ezt kellett pótolni a szívburokkal. Szerencsére volt annyi szívburok, hogy ezt meg tudtuk csinálni” – mondta a szívsebész.
„Oda kell figyelni, de megoldható”
A Vaszily főorvos által alkalmazott módszer annyira ritka, hogy nincs tapasztalat arról, hogy ez a szívburokkal való pótlás mennyire időtálló. „A műtét után több hónappal megnéztük szívultrahanggal a beteget és nem látszik semmi a jobb pitvaron, így valószínűleg nem is lesz ezzel probléma” – fogalmazott dr. Vaszily Miklós.
Nyitott szívműtét gennymellűséggel
A műtét másik nehézsége az volt, hogy a nyitott szívműtétet úgy kellett elvégezni, hogy a betegnek egy korábbi tüdőeltávolítás következtében évtizedek óta fennálló krónikus empyémája, azaz gennymellűsége volt, ami folyamatos szívókezelés alatt áll.
„Korábban Debrecenben dolgoztam egy olyan osztályon, ahol a szívsebészet és a mellkassebészet együtt volt, így az empyéma nem volt ismeretlen számomra. Vannak módszerek, öntapadó izoláló lepedők, amivel az egyes területeket el lehet különíteni egymástól. Ebben az esetben a gennyes terület, és a gennyet a bőrfelszínre vezető, úgynevezett sipolynyílás szerencsére jól el volt határolva, a műtét során izoláltuk, így magát a műtéti területet ez a gennyes folyamat nem érintette, az steril körülmények között zajlott, elkerültük a fertőzést. A beteg a műtét után tökéletesen gyógyult sebbel távozott” – hangsúlyozta dr. Vaszily Miklós szívsebész.
Jó- és rosszindulatú daganatok is lehetnek
„Nem túl gyakran, de mind jóindulatú, mind rosszindulatú daganatok előfordulhatnak a szívben” – mondta a műtétet végző szakorvos. Dr. Vaszily Miklós, a Honvédkórház szívsebészeti osztály osztályvezető főorvosa hozzátette: természetesen a szívben a jóindulatú daganat is veszélyes, így ezeket mindenképpen el kell távolítani.
„A myxoma a leggyakoribb szívdaganat, ami a jobb és bal pitvarban és a kamrákban is előfordulhat. De operáltam már rosszindulatú daganatot is, ami kitöltötte a teljes jobb pitvart és belenőtt a máj vénájába is. Így ki kellett irtani a daganatot a pitvar falával együtt, következő lépésben pedig a máj felét is ki kellett venni, és ezután következett a maradék daganatos sejtek elleni citosztatikus és radioterápiás kezelés. Szerencsére a beteg azóta is él és jól van” – mondta a szívsebész.
Dr. Vaszily Miklós egyébként az ország talán egyik legtapasztaltabb szívsebésze, aki sok különleges, ritka esettel találkozott már. „A koromból adódóan régóta vagyok a pályán, így én csináltam a legtöbbet az ilyen nehéz esetekből, melyek az idővel arányosan nekem jutottak. Aki pedig sokat csinálja, az megtanulja. Gyakorlat kérdése az egész.”