A napszúrás tünetei

Mutatjuk, mit kell tennünk, ha napszúrástól szenvedünk.

Mikor kaphatunk napszúrást?

Napszúrás elsősorban nyáron érhet minket, ha sokáig éri a fejünket erős napfény, ettől pedig felhevül az agyhártyánk. A túlmelegedett agyhártya pedig megduzzad, és az agy más területeire gyakorol nyomást.

Ez bárkivel megtörténhet: a leggyakoribb esetekben akkor, ha valaki kint dolgozik, a feje pedig nincs eltakarva a naptól, vagy ha elalszik a szabadban, mondjuk a strandon. A gyerekek, az idősek és a kopaszok viszont jellemzően többször kapnak napszúrást, mivel esetükben haj sem véd a hővel szemben.

A napszúrás tünetei

A napszúrásnak több tünete lehet. Súlyosságuk attól függ, hogy az érintett mennyi ideig, és milyen időben tartózkodott a napon. A legerősebbek délelőtt 11 és délután 3 óra között a napsugarak, ilyenkor vagyunk a legnagyobb veszélynek kitéve.

  • Hányinger, 
  • hányás, 
  • étvágytalanság,
  • szédülés, 
  • fejfájás, 
  • rossz közérzet, 
  • általános gyengeség,
  • fényérzékenység,
  • eszméletvesztés, 
  • ájulás, 
  • kóma (súlyosabb esetben).
napszúrás
Fotó: Getty Images

Így kezelhető a napszúrás

A napszúrás tünetei általában 24 órán belül elmúlnak, de a fejfájásra bevehetünk valamilyen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót, illetve borogatnunk is ajánlott. Ha van erőnk, rövid, 10-15 másodperces zuhanyozás is ajánlott, hideg vízzel, hogy hűtsük a testünket. Természetesen figyeljünk még a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására, valamint a só bevitelére (egy liter vízhez adjunk egy kávéskanál sót, ha nincs vesebetegség). Maradjunk ágyban, lehetőleg egy sötét, hűvös szobában.

Mikor kell orvoshoz menni napszúrás miatt?

Ha a tünetek már több mint 24 órája fennállnak, vagy rosszabbodnak, forduljunk orvoshoz. Ilyen esetben ugyanis már más probléma állhat mögöttük, például hőguta vagy hőkimerülés. Ezek maguktól nem múlnak el, mindenképpen orvosi segítségre van szükség (a test hűtése mellett infúzióra is).

A legjobb, ha megelőzzük a napszúrást

A napszúrás ellen az a legjobb, ha megelőzzük. Ha lehet, ne tartózkodjunk a napon délelőtt 11 és délután 3 között. Ha mondjunk a munkánk miatt muszáj, keressünk árnyékot, vagy takarjuk valamivel a fejünket. Használjunk fényvédő krémet, és bőségesen fogyasszunk folyadékot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

MentsManust (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +15 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de keleten tovább maradhat felhősebb az idő. A Dunától keletre, délután már főként a Salgótarján - Szeged vonal szélesebb környezetében, alakulhat ki eső, zápor, zivatar. A Dunántúlon és az északkeleti megyékben megerősödik az északi, északnyugati szél, átmenetileg viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között várható. Késő estére 17 és 22 fok közé hűl le a levegő. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, továbbra is a hétfőn érkezett hidegfront okozhat panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra