A nap által okozott bőrkárosodás elkerülése végett fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a fényvédelemre és tisztában legyünk a fényvédő krémek használatára vonatkozó szabályokra. Az alábbiakban a leggyakoribb, napozással és fényvédelemmel kapcsolatos mítoszokat cáfoljuk meg.
"Felhős időben nincs szükség fényvédelemre"
Az UV sugarak könnyedén áthatolnak a felhőkön (sőt még a szmogon vagy az autók ablakán is), éppen ezért a szakemberek szerint a napégés elkerülése végett felhős időben is használnunk kell fényvédő krémet.
"Annál jobb, minél magasabb a naptej faktorszáma"
A faktorszám azt jelöli, hogy az adott termék mekkora védelmet képes biztosítani a nap sugárzása ellen. Ha valaki már 10 perc napon tartózkodás után le szokott égni, akkor egy 10-es faktorszámú krém használatával 15 percig tartózkodhat a napon leégés nélkül. Egy 30-as faktorszámú krém pedig 40 percnyi napvédelemre elegendő. A nagyobb faktorszám tehát valóban hosszabb ideig biztosít védelmet, ám ha nem kenjük magunkat rendszeresen újra, akkor hiába akár az 50-es faktor is,egy idő után így is leégünk majd.
"A sötét bőr nem igényel fényvédelmet"
A melanin , amely a bőrünk színét adja valóban nyújt valamennyi védelmet a nappal szemben, a bőrráktól azonban nem tud megvédeni. Egyébként pedig a sötétebb bőrű embereknek is vannak érzékenyebb, a napégéssel szemben védtelenebb pontjaik, úgy mint a köröm alatti bőr, vagy a tenyerük.
"A bőrünk csak a napégéstől sérül"
Tény, hogy a leégés drámai módon növeli a melanóma kockázatát - ami a bőrrák leghalálosabb formája. De a hosszantartó, rendszeres napon tartózkodás - akár leégés nélkül is - melanómához vezethet.
Forrás: Daily Mail