Valójában bármi, ami irritálja a bőrt, eltömíti a pórusokat kellemetlen tüneteket okozhat. Néhány bőrbetegség kezelése gyors, még más bőrproblémák krónikusak, nehezebb tőlük megszabadulni. Egyes problémákkal akár gond nélkül is együtt tudunk élni. Léteznek bakteriális, gombás és vírusos bőrfertőzések. A bőrbetegségek gyakran gyógyíthatóak, ha időben kezeltetjük azokat.
Bőrfertőzések
Három csoportra oszthatóak ezek a bőrbetegségek: bakteriális, gombás és vírusos bőrfertőzésre.
Bakteriális bőrfertőzés közé sorolandó a bőrt és a környéki idegeket megtámadó cellulitisz (nem összetévesztendő a cellulittal), ami az orbánc súlyosabb formája, gyorsan terjedő, gennyes gyulladást takar.
Gombás bőrfertőzések csoportjánál érdemes megemlíteni a dermatophyton gombák által okozott, házilag is megszüntethető lábgomba; a nedves, összefekvő bőrterületeken, bőrredőkben elszaporodott sarjadzó gombák miatt kialakuló intertrigo mycotica; Sporothrix schenckii gomba okozta porotrichosis nevű bőrbetegség, amit rózsák is terjeszthetnek, ezért rózsakert betegségnek is nevezik.
Vírusos bőrfertőzésekhez tartozik az uszodaszemölcs, mely elsősorban a vékony bőrrel rendelkező nemi tájékon jelentkezik; illetve a bárányhimlő.
Akut bőrbetegség
Jó néhány bőrelváltozás csak időszakos és gyógyszerrel vagy életmódváltással gyógyítható. Legtöbbször bőrpírral, viszketéssel esetleg hámlással egybekötve, hólyagok formájában jelentkeznek.
A bőr- és ideggyulladásként megmutatkozó tyúkszem.
A testünkön lévő szőrzettel összeköthetően például a foltos hajhullás és a diffúz hajvesztés, vagy a benőtt szőr egy általánosnak vett bőrbetegség.
A bőr kipirosodását a ruházat, egyéb felületek által okozott kidörzsölődés, kipállás vagy az ultraibolya sugarakra való reakció, a napégés okozhatja.
A leggyakoribb bőrtünet a kiütés, mely a bőr színének, textúrájának megváltozásával, esetleg kisebb hólyagok megjelenésével jár. Egyik fajtája a múlékony csalánkiütés, mely a bőr szintjéből kissé kiemelkedő viszkető csalánfolt. A rühesség velejárója szintén a kiütés, amely égő, viszkető érzéssel párosul.
A fehér szín két bőrproblémához köthető közvetlenül, a szerzett festékhiányhoz, a vitiligohoz és a körömággyal párhuzamos fehér csíkok, az úgynevezett Muehrcke-vonalak.
A vérkeringési zavar következményeként kialakuló alvadásos sejtelhalás, az üszkösödés keserítheti meg a cukorbetegek életét.
A bőrproblémáknál még érdemes megemlíteni a zúzódást, ami valamely testrész roncsolódásos sérülése.
Krónikus bőrbetegségek
Általában nehezen vagy nem gyógyíthatóak, de gyógykészítményekkel és életmódváltással enyhíthetőek a krónikus bőrbetegségek tünetei.
Ide sorolhatjuk a serdülő korba lépők életét megkeserítő, a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílásának eltömődése miatt kialakuló mitesszert vagy közönséges nevén pattanást. Emellett a krónikus bőrproblémákhoz tartozik a hámlást és viszketést okozó bőrfelszíni gyulladás az ekcéma is.
Ezen bőrbetegségek okait jelenleg még nem ismerjük: az értágulattal, gyulladt gennyes csomókkal jelentkező bőrbetegség a pikkelysömör (pszoriázis).
A bőr elszíneződése, mint bőrprobléma
A bőrgyógyászok a nyár közeledtével felhívják a figyelmet a bőr és a bőrön található anyajegyek védelmére. Az anyajegyek közül két lényeges csoportot különböztetünk meg, az egyik a vaszkuláris anyajegy a másik a pigmentált anyajegy. Utóbbi külön figyelmet érdemel, mert bizonyos esetekben ebből alakulhat ki az életet leginkább veszélyeztető daganatok egyik fajtája - a melanoma malignum.
A bőrt érintő elszíneződésekhez tartozik továbbá a hemangióma, amely egy jóindulatú érdaganat, az erek abnormális burjánzása miatt alakul ki.
A gyakori és jóindulatú bőrelváltozások közé sorolandó továbbá a májfolt, a szeplő, a fibróma, a szeborreás keratózis és a jóindulatú lentigó.