Mi az a melanin?
A melanin a bőr legfelső rétegében, az epidermiszben születik, ahol bizonyos pigmenttermelő sejtek, a melanociták hozzák létre. Természetes körülmények között napsütés hatására termelődik, és ez a sötét festékanyag az, amely meghatározza a szőrzetünk, a hajunk és az anyajegyeink színét, valamint szabályozzák a szem szivárványhártyájának fekete, illetve barna árnyalatát.
A problémák akkor kezdődnek, amikor valami megzavarja a test melanin előállítási folyamatát. Ez megtörténhet antibiotikum kúra, vagyis gyógyszeres kezelés hatására, hormonváltozás esetén, például terhesség, vagy fogamzásgátlásmellett. Esetlegesen érheti a bőrt valamiféle sérülés, irritáció és kialakulhat gyulladás is, de a túlzott, fényvédelem nélküli napon tartózkodás is gondot okozhat. Ilyen esetekben ugyanis a természetes melanintermelés felborulhat, a szükségesnél intenzívebbé válhat, melynek hatására pigmentfoltok jelenhetnek meg a bőrön.
Mi az a hiperpigmentáció?
A már említett napsütés, a genetikai tényezők, a hormonális hatások, a különböző betegségek és az öregedés folyamata is okozhat hiperpigmentációt, hiszen ezen elváltozások következtében bizonyos helyeken túl sok melanin termelődhet: ekkor pedig barna foltok jelennek meg a testen. Hiperpigmentációt okozhat még horzsolás, karcolás, vágás, valamint különböző bőrgyógyászati kezelések is. A megjelenő foltok egymástól eltérhetnek, méretük, alakjuk, színük is változó lehet.
Fontos tudni, hogy a napfény csak ront a helyzeten, ezért sem ősszel, sem pedig a téli hónapokban nem szabad megfeledkeznünk a megfelelő fényvédelemről és a bőrápolásról. A szeplősöknek, illetve azoknak, akik tudják magukról, hogy hajlamosak a foltosodásra, egész évben érdemes fényvédőt alkalmazniuk, és tartózkodniuk a napozástól, valamint a szolárium használattól.
Hogyan kezeljük a pigmentfoltokat?
A kialakult pigmentfoltok többnyire ártalmatlanok, mégis megkeseríthetik az életünket. Legtöbbször ugyanis az arcon, a homlokon, a szemünk, illetve a szánk körül alakulnak ki, de idős korban a karon és a kézfejen is megjelenhetnek. Ha nagyon zavaróak, megpróbálhatjuk őket alapozóval elfedni, de ezzel csak átmenetileg oldjuk meg a problémát.
Próbálkozhatunk az otthoni hámlasztással is: erre a célra házi bőrfehérítő hatású szereket javasolnak, mint például az almaecet, az uborka, valamint a citrom leve, a ricinusolaj, a kurkuma, vagy éppen a joghurt. Mindezek jótékony hatását egyelőre még semmilyen kutatás nem támasztotta alá, de kitartó használat mellett állítólaghalványíthatják a foltokat.
Ha a különböző sminkelési megoldások, az elterjedt hámlasztási módszerek és népi gyógymódok nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, ajánlott minél hamarabb felkeresni egy kozmetikust, aki professzionálisabb megoldásokat is kínálhat. Érdemes kikérni egy patikus véleményét is a gyógyszertárban kapható halványító krémekről: többféle kozmetikai készítmény is kapható, amelyeket kifejezetten az ilyen foltok halványítására és eltüntetésére fejlesztettek ki.
Ne várjunk azonnali hatást!
Fontos, hogy a pigmentfoltok kezelésekor ne legyünk türelmetlenek. Ezek a krémek ugyan képesek halványítani az elváltozásokon, és lassítani a további melaninképződést, de legtöbbször több hónapot is rá kell szánni a kezelésre. Előfordulhat, hogy minden próbálkozás ellenére épp csak pár árnyalatot halványulnak a foltok, és nem tűnnek el teljesen.