Fertőzhet a pikkelysömör?
A pikkelysömör a bőrt, a körmöket, az ízületeket és nagyon ritkán a nyálkahártyákat támadja meg, pontosabban a hámelváltozások ezeken a felületeken jelennek meg. Mivel ez egy krónikus és kiújuló kór, olykor teljesen tünetmentes szakaszok váltogatják a súlyos bőrtünetekkel járó időszakokat. Nem fertőző betegség, amelynek a hátterében genetikai tényezők és környezeti hatások egyaránt meghúzódnak.
Mi okozza a pikkelysömört?
A psoriasisra hajlamosító génnek hét fajtáját (PSORS-1-től 7-ig) írták le. A betegség aktiválódásához nem elég a genetikai üzenet, valamilyen külső tényező megjelenésére is szükség van.
Ez sokféle lehet, élelmiszerallergia, dohányzás, elhízás, stressz stb. Ha e hatások együtt elérnek egy kritikus szintet, az kiválthatja a pikkelyes bőrelváltozás megjelenését. A különálló plakkok nagy vörös voltokká folyhatnak össze, mert az elszarusodó hámsejtek termelése gyors ütemben folyik.
A pikkelysömörtől az öngyilkosságig
Habár a betegség nem fertőző, a látványa visszatetszést, undort válthat ki. Emiatt a pikkelysömörrel küzdők számos előítélettel és kirekesztéssel találkozhatnak, ami megnehezítheti az életüket. Némelyeknél - akik képtelenek elfogadni, hogy ezzel a betegséggel és ezekkel a tünetekkel kell együtt élniük - az összhatás pszichés problémákhoz vezethet, amely szélsőséges esetben akár az öngyilkosságig is fajulhat.
A pikkelysömörnek ma nincs biztos és hatékony gyógymódja, a legjobb eredményeket az életmódváltozás hozhatja meg. Mivel azonosították a betegség kialakulásában szereplő géneket, van rá remény, hogy megtalálják azokat a módszereket, amelyekkel a kór sakkban tartható lesz.