Ami azt illet, a víz mellőzésének van némi kémiai alapja.
Az öregedésgátlók olyan alkotóelemei, mint az antioxidánsok, a C-vitamin vagy a retinol, kifejezetten reaktív anyagok és nagyon könnyen lebomlanak. A vizet mellőző formulák stabilizálják ezen alkotóelemeket, ezért van, hogy ezek a krémek hatékonyak maradnak és aktivizálhatóak, amikor bőrünket érik. Ezen alkotóelemek a leggyakrabban zsíroldékonyak, úgyhogy vízalapú formulában nem is tudnának felszívódni és nem tudnák kifejteni hatásukat. Ez nyilván könnyen elindíthatta azt a trendet, ami miatt egyre többen akarnak olyan termékeket a piacra dobni, amelyekben egy csepp H2O sincsen.
Egyes szakértők azonban azt állítják, maga a víz nem javít vagy ront egy termék hatékonyságán, mivel a zsíroldékony öregedésgátlókat át lehet formálni a szépségipari termékeket gyártó laborokban úgy, hogy a vízre is reagáljanak.
Egyes öregedésgátlók például természetszerűleg nem képesek a zsírokkal vagy olajokkal jól reakcióba lépni. Ilyenek a teakivonatok vagy egyes peptidek.
Összefoglalva, tehát azért használjuk a vízmentes öregedésgátlókat, mert selymesebb érzetet adnak a bőrnek, nem azért, mert gyökeresen más hatást várunk tőlük. A víztartalmú öregedésgátlók ugyanolyan jól tudják felvenni a küzdelmet az idő vasfogával, mint a zsíroldékonyak.