Az arany a gyermekrák elleni harc nemzetközi színe, amely a bátorságot és a reményt jelképezi. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája idén először csatlakozott ahhoz a nemzetközi rendezvénysorozathoz, amelynek keretében a gyermekkori daganatok korai felismerésének fontosságára hívják fel a figyelmet – olvasható a semmelweis.hu-n.
Évente 230-250 új eset
Magyarországon évente mintegy 230-250 új gyermekonkológiai esetet diagnosztizálnak. Az érintett betegek mintegy kétharmadát a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegén kezelik. A gyermekkori rák leggyakoribb figyelmeztető tünetei közé az alábbiakat sorolják:
- hirtelen fellépő fogyás,
- ismert ok nélkül jelentkező, ismétlődő láz,
- gyakori izzadás,
- ismeretlen eredetű szédülés,
- fejfájás,
- test- és csontfájdalmak,
- visszatérő hányás vagy hasmenés,
- a has vagy bármely testrész aránytalan növekedése,
- visszatérő orr- vagy ínyvérzés,
- magyarázat nélküli zúzódások vagy véraláfutások megjelenése.
A gyermekkorban kialakult tumoros megbetegedések hátterében leginkább genetikai tényezők állnak. Ebben az életkorban kevésbé játszanak szerepet a környezeti tényezők, így a felnőttekre jellemző rákfajták – mint az emlő-, prosztata-, vastagbél- vagy a tüdőrák – szinte soha nem fordulnak elő” – mondta dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója.
A leggyakoribb gyermekkori ráktípus a leukémia, amely a csontvelő és a vér rákos megbetegedését jelenti. Ez az esetek harminc százalékát teszi ki. Ezt követi az agy- és a központi idegrendszeri daganatok száma, amely a páciensek huszonhat százalékát érinti. A fővárosi gyermekklinikán emellett több szarkómás, neuroblasztómás és retinoblasztómás beteget is kezelnek.
Hosszú a gyógyulási folyamat
A fővárosi Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegén évente mintegy 1300, valamilyen daganatos megbetegedéssel küzdő beteget látnak el. A gyógyulási folyamat jellemzően hosszú időt vesz igénybe. Az aktív kezelési periódus a diagnózis felállításától számítva akár az ezer napot is elérheti, egészen addig, amíg a tünetek részlegesen vagy teljesen megszűnnek. Öt év elteltével nyilvánítják gyógyulnak a betegeket, de még ilyenkor is rendszeres ellenőrzésre van szükség.
„Az orvostudomány elmúlt évtizedekben tapasztalt fejlődésének köszönhetően nyolc gyermekből hét teljesen felépül, egészséges felnőtt válik belőle, aki szülővé, majd nagyszülővé válhat” – ismertette az igazgató.
Részletek az Arany Szeptemberről és az Aranysétáról
Az Arany Szeptember névre hallgató – Magyarországon most először megrendezett – kampány kiemelt célja tehát az, hogy rámutasson: a gyermeknél sokkal rövidebb idő alatt alakulnak ki a rákos megbetegedések, mint a felnőtteknél. Ezért a korai diagnózis jelentősen növelheti a gyógyulási, túlélési esélyeket.