Leggyakrabban a nagylábujjakat érinti az úgynevezett benőtt köröm probléma, mely során a túlzottan megvágott vagy beszakadt körömszél a körömsánc alá nőve felgyűri a bőrt, elsődlegesen bőrpírt, fájdalmat, majd a sérült terület elfertőződését okozva. Az így túlnőtt körömsánc (hypertrophisal) állandó mechanikus irritációjának eredményeként a szöveti tasakban gyulladás keletkezik. A körömszél ilyenkor már jelentősen megduzzad, megjelenhet gennycsorgás és sarjszövet ( vadhús ) is az adott területen, a fájdalom tartóssá válik. A gyulladás ritkán terjed tovább a körömszéleknél, ám amennyiben a köröm elszíneződését tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Tévhit, hogy veleszületett "rendellenességről" van szó, nagyon ritkán húzódik a háttérben genetikai okokra visszavezethető hajlam, az esetek legnagyobb részében szerzett betegségről van szó. Mégis sokan tapasztalják, minta a lábkörmük eleve a körömsánc alá nőne, így téve elkerülhetetlenné számukra ezt a problémát.
Nem mindegy, hogy vágjuk a körmünket
Kiválthatja a lábujjakat egymáshoz préselő szűk cipő , szoros zokni okozta mechanikai irritáció eredményeként fellépő bőrkeményedés, de a leggyakrabban a túlzott vagy nem megfelelő körömvágás, netán a köröm beszakadása okozza. Minden ujj esetében nő a benövés lehetősége, ha a láb körmeit - a kéz körmeihez hasonlóan - ívesre vágjuk, illetve ha nem megfelelő a lábhigiéné. A lábköröm benövésének lehetőségét tovább növelheti a bütyök vagy a kalapácsujj is.
A megelőzés érdekében leggyakrabban tett további és egyre drasztikusabb körömkivágás az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ez ugyanis csak átmeneti megoldás. Azonban a kialakult tartós irritáció egyre nagyobb szöveti reakciót okoz, a gyulladás mellett fokozódik a sarjszövetképződés és végül sebészi beavatkozás szükséges.
Ha megtörtént a baj, neomagnolos lábáztatás, fertőtlenítő kenőcsözés, vagy kamillás borogatás mellett a kivágott köröm helyére odatüremkedett bőrt napi rendszerességgel vissza kell terelni a maga helyére, ez eleinte fájdalommal jár, ám a köröm növésével egyre könnyebbé válik.
Megelőzni úgy lehet, ha a lábkörmöket megfelelően vágjuk, lekerekítés, illetve a sarkok kivágása nélkül (maximum reszelőt használjunk), mindig ollót használjunk, sose tépkedjük, illetve hagyjuk szabadon mozogni lábujjainkat otthon. Ha tehetjük, kerüljük a hegyesorrú lábbelit, kössük be megfelelően a fűzőket.
Jó tanács: az a pedikűrös, aki tovább vágja a körömszélt, nem jár el megfelelően. Az a szakember, aki bizonyos technikákkal a körömszéleket megemeli, hatékonyan jár el, azonban ez a kezelés sem vezet minden esetben eredményre, továbbá elhúzódik a köröm növekedésével arányos idővel.