Nem csupán a tavaszi szeles időjárás miatt érezhetjük száraznak, repedezettnek az ajkainkat. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica főorvosa összefoglalta, miről ismerhető fel és hogyan kezelhető az ekcémás cheilitis, avagy ajak dermatitisz.
Rossz szokások és allergia
Teljesen normális, ha időnként az ajkak bőre vagy a szájszél kiszárad és kirepedezik. A téli hideg és a tavaszi szél mellett a nyári erős napsütés is próbára teszi a bőrt ezen az érzékeny területen. Megfelelő hidratálással, ajakápoló készítményekkel azonban megelőzhető, illetve kezelhető a panasz. De az is előfordulhat, hogy a bőrprobléma tartósan megmarad vagy rendszeresen kiújul.
"Az érzékeny, atópiás bőrű egyéneknél az ajkakon és az ajkak körül is jelentkezhet bőrirritáció. Ilyen esetben a panaszok elhúzódóak, illetve sok esetben jóval látványosabbak is. Nemcsak az ajkak bőre, hanem körülötte az arc is kipirosodik, az ajkak körül - kívül és belül is akár - hámló, kiszáradt, gyulladt, viszkető bőr látható" - magyarázza a szakember.
Hogyan kezelhető?
Attól függően, hogy mi okozza a bőrtüneteket, a kezelés történhet szteroid tartalmú krémekkel vagy gomba- és baktériumellenes készítményekkel. Nagyon fontos a rendszeres hidratálás is. Nyugodtan kérjük szakember segítségét a megfelelő hipoallergén, illetve illat- és adalékmentes készítmény kiválasztásához.
A problémás összetevő beazonosításában az epicután allergiateszt segíthet. A vizsgálat során a hát bőrére tapaszokat ragasztanak, amelyekre előzőleg felvitték azokat a standardizált allergéneket, amelyekre a szervezet reakcióját vizsgálják. A tapaszok alatt a bőrreakciót megadott időközönként ellenőrzik. Ha bőrpír, viszkető kiütés jelentkezik, akkor az illető biztosan allergiás az adott összetevőre. Ha pedig a továbbiakban ügyel arra a páciens, hogy olyan termékeket használjon, amelyek az adott összetevőt nem tartalmazzák, akkor meg tudja előzni a kellemetlen tünetek kialakulását.