A tiltott helyen fürdőzés nem csak balesetveszélyes, de kifejezetten tilos is, komoly büntetés jár érte annak, akit elkapnak – hívta fel a figyelmet cikkében a Pénzcentrum. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálatára hivatkozva azt írták, a helyszíni bírság 6 500 forinttól 65 ezer forintig terjedhet, szabálysértési eljárás indítása esetén azonban akár a 200 ezer forintot is elérheti a befizetendő összeg.
Hol szabad fürdeni, és hol nem?
A kijelölt fürdőhely határát a parton kihelyezett, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete figurát ábrázoló tábla jelzi. A fürdés tilalmát, vagy a veszélyes, fürdésre alkalmatlan helyeknél pedig minden esetben a FÜRÖDNI TILOS! tábla látható. A Pénzcentrum listája szerint tilos fürdőzni
- hajóútban;
- a hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják (úszók, villanók) 100 méteres körzetében;
- a nagyhajók, úszómunkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében;
- a hidak, a vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében;
- kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek területén;
- kijelölt zárt vízisí és vízi motoros sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, valamint hajóállomások területén;
- egészségre ártalmas vizekben;
- határvizekben, városok belterületén lévő szabadvizekben, kivéve a kijelölt fürdőhelyeket;
- mindenhol, ahol azt tábla tiltja.
„Mivel a szabad vizek hőfoka általában elmarad a strandfürdők hőmérsékletétől, ne feledjük a fő szabályt, hogy a hőségtől felhevült testtel való vízbe ugrás még a jól úszóknál is könnyen izomgörcshöz, sőt vízbe fulladáshoz is vezethet” – olvasható a cikkben. Az ORFK arra is felhívta a figyelmet, hogy a változó vízmélység és a hőmérséklet-különbségek miatt a bányatavak különösen veszélyesek.