Érdemes-e 100-as faktorszámú naptejet venni?

Ezt kell tudni az SPF 100-as naptejről a szakértők szerint.

A legtöbben már kívülről fújjuk, hogy ne menjünk ki a napra megfelelő fényvédelem nélkül - sőt, sokan annyira komolyan vesszük a leégés- és bőrrákveszélyt , hogy a leghatékonyabb naptejeket és fényvédő krémeket akarjuk választani. Pár éve még az 50-es faktorszámú termékek számítottak a legmegbízhatóbbnak, de nemrég megjelentek a piacon a 100 faktorosak, melyek komolyan elgondolkodtattak minket, vásárlókat. Vajon ezek kétszer akkora védelmet jelenthetnek, mint az ötvenesek? Esetleg elég lehet, ha reggel bekenjük magunkat, és a strandon már nem is kell az újrakrémezéssel bajlódnunk?

A bőrrák kevésbé ismert tünetei A melanóma egyik fő tünete általában az, ha új anyajegyek jelennek meg a testünkön, illetve a már meglévőknek megváltozik a formája. Emellett azonban más tünetei is lehetnek a bőrrák egyes típusainak, amelyekkel érdemes tisztában lenni. Kattintson a részletekért!

A szakértők szerint ennél azért némileg árnyaltabb a kép. Ugyanis egyrészt nem elég csak a faktorszámot figyelni (az SPF azaz Sun Protection Factor azt mutatja, hogy a fényvédő használatával hányszor hosszabb időt tölthetünk napon leégés nélkül). Arra is figyelnünk kell, hogy az adott naptej fotostabil-e, széles spektrumú védelmet nyújt-e, valamint, hogy fizikai vagy kémiai fényvédőkről beszélünk-e.

Nem mindegy továbbá az sem, milyen a bőrtípusunk. A 100-as faktorszámú naptej jó választás lehet például a legvilágosabb - gyakran szeplős - bőrűeknek, a bőrgyógyászok által létrehozott Fitzpatrick-skála 1-3 csoportjaiba tartozóknak. Illetve számukra azt is lehetővé teheti, hogy hosszabb időt töltsenek a napon leégés nélkül, akár nagy forróság vagy síelés közben is.

De a szakemberek szerint ez sem jelenti azt, hogy egész napos védelmet nyújthat. Sőt, arra biztatnak mindenkit, aki SPF 100-as terméket vásárolna, hogy ne felejtse el kétóránként újrakenni magát, hogy az úszás, izzadás, ledörzsölődés következtében csökkenő fényvédelmet megújítsa.

Tényleg jobban védenek a magasabb faktorszámú krémek? Fotó: Getty Images
Tényleg jobban védenek a magasabb faktorszámú krémek? Fotó: Getty Images

Azt is érdemes továbbá mérlegelni, hogy ennek a naptejnek sűrűbb az állaga, és nem szívódik be azonnal, így a bőrön egy kis ideig egy vékony, krémes réteg lehet látható. Ez a mai rohanó világban sokaknak kevésbé praktikus, mint egy kisebb faktorszámú, gyorsabban beszívódó naptej, amit gyakrabban kell újrakenni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mennyire hatékony egy SPF 100-as naptej?

Erról megoszlanak a vélemények. Dr Sophie Shotter a Metro.co.uk -nak friss tanulmányokat idézett, melyek szerint a 100 faktoros naptejek tizenegyszer hatékonyabbak lehetnek a napégés megelőzésében, mint az ötvenesek.

Egy másik szakértő, Emma Coleman viszont az Environmental Working Group (EWG) és a Skin Cancer Foundation álláspontját idézve azt állította, a magasabb SPF-számú termékek alig biztosítanak magasabb UVB-védelmet alacsonyabb faktorszámú társaiknál. "Míg a 30 faktoros naptejek az UVB-sugárzás közel 97 százalékát blokkolják, az ötvenesek 98 százalékát, az SPF 100-asok pedig 99 százalékát" - mondta. Majd hozzátette: igaz, hogy számos tanulmány összehasonlította az ötvenes és százas faktorszámú termékeket, és utóbbiak használatával tényleg csökkent a napégés kockázata, de mindkét csoportban voltak olyan résztvevők, akik leégtek.

Mennyibe kerül?

Végül van még egy tényező, amit nem ért szem előtt tartani, ha SPF 100-as készítményt választanánk: az ár. Ezek ugyanis elég drágák lehetnek. Mi egy gyors keresés során 9 ezer forintos terméket is találtunk, de persze, vannak ennél olcsóbbak is. A bőrgyógyászok azt javasolják, bőrtípusunk igényei és pénztárcánk lehetőségei szerint mérlegeljünk, hogy megvásárolunk-e egy-egy ilyen naptejet, vagy beérhetjük-e egy kisebb faktorszámúval.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.