Az érzékeny bőr kevésbé ellenálló az irritáló anyagokkal szemben - hámlik, pirosodik. Kiütések, duzzadás, pikkelyek vagy érdes foltok alakulnak ki rajta. Ezek a lehetséges tünetek gyakran párosulnak viszkető, égető, feszülő érzéssel.
A fokozott bőrérzékenység bármely életkorra jellemző lehet, de leggyakrabban csecsemőkorban és az öregedés folyamán jelentkezik. A kisbabák bőre vékony, védőrétege is sokkal gyengébb a miénknél, ezért ők különösen érzékenyek a külső hatásokra, például az UV-sugárzásra vagy a különféle kémiai anyagokra. Az idősödő bőr önvédő funkciója folyamatosan gyengül, mert az anyagcsere folyamatok lassulnak és a lipidtartalom csökken. A hormonális változások (pubertáskor, menstruációs ciklus, terhesség, menopauza) szintén hatnak a bőr irritatív anyagokkal szembeni ellenálló képességére.
A stressz és az alváshiány is nyomot hagy a bőrünkön, érzékenyebbé teszik. Bizonyos betegségek, például az allergia gyakran jár együtt érzékeny bőrrel, mert a pollenek behatolnak a bőrbe is. A száraz, atópiás vagy aknés bőr könnyebben válik érzékennyé a színező- vagy illatanyagokra és az alkoholra. A bőrápolás is ronthat a helyzeten, ha például a tisztítás során nemcsak a szennyeződéseket távolítjuk el, hanem a bőr felszínén lévő lipideket is. A forró víz szintén oldhatja a védő lipidréteget, és még érzékenyebbé teheti a bőrt. Az arckrémünk, a sminkünk is tartalmazhat számunkra irritáló anyagot.
Életmódbeli kiváltói is lehetnek a fokozott érzékenységnek: például a dohányzás, amely megtámadja a bőrsejteket, az antioxidánsokban és A, C, E-vitaminokban, természetes növényi olajokban és olajos halakban szegény étrend, vagy fényvédelem nélküli nagy UV-sugárzás.
Az érzékeny arcbőr hajlamosít a rosacea kialakulásra. Ez az arcot érintő túlzott érválasz, értágulat gyakrabban jelentkezik nőknél, de a férfiak esetében súlyosabb a betegség, rájuk jellemző inkább például a szövetduzzanattal járó "borvirágos orr", amely szintén rosacea tünet.
A rosacea korai tünete az átmeneti bőrpír, amely bizseregéssel, viszketéssel párosulhat. Erős érválaszt válthat ki forró ételek, italok fogyasztása, a koffein vagy az alkohol, az erős fűszer, a napfény, a szél, a hideg, és a stresszhelyzetek. A bőrpír mind gyakrabban újul ki, nehezen, napok alatt tűnik el, végül állandósul és apró értágulatok alakulnak ki. Az arc kissé duzzadt, vizenyős is lehet. Főként az orron apró, piros vagy gennyes, pattanásszerű kiütések is megjelenhetnek. Ez a fázis a rosacea gyulladásos szakasza.
A betegség késői szakaszában a faggyúmirigyek burjánzása, a kötőszövet felszaporodása miatt nagyobb csomók keletkezhetnek, az arc torzulhat, a leggyakoribb tünet az orr deformitása - amit a közhiedelemmel ellentétben nem az alkoholizmus okoz - de kialakulhat az állon, a homlokon, a fülcimpákon, esetenként a szemhéjakon is.
A betegség nem gyógyítható, de a tünetek enyhíthetők, a romlás megállítható. A rendszeres, bőrtípusnak megfelelő arckezelés , a diéta betartása nagyon fontos, mert ha az orr vagy az áll torzul, akkor már csak komoly plasztikai műtéttel lehet segíteni. Fontos a rosaceás arc tisztításakor, hogy ne száradjon ki a bőr, és ne irritálja a lemosó.