Ezeket kerüljük, ha leégtünk a napon

A megfelelő fényvédelem fontosságát manapság már számos felületen hangsúlyozzák, de a nyári időszakban sajnos még mindig nem ritka, hogy valaki leég. Ilyenkor a sérült bőr extra törődést, ápolása pedig különös körültekintést és figyelmet igényel.

A leégés a napkárosodás súlyosabb, és egyben egyik leggyakoribb formája, amit javarészt az UVB-sugarak okoznak. Ahhoz, hogy a tünetei (a bőr kipirosodása, érzékenysége, esetleg felhólyagosodása) megjelenjenek, akár 4-5 órára is szükség lehet. A legfontosabb ilyenkor, hogy a bőrt minél hamarabb lehűtsük, illetve, hogy enyhítsük az UV-sugárzás hatására fellépő bőrgyulladást. Cikkében a Brightside a leégéssel és az azt követő bőrápolással foglalkozik.

Mi a teendő a nemi szervek napégése esetén? Intim testrészeink is leéghetnek a tűző napon - mi a teendő ilyenkor, illetve mikor kell a problémával orvoshoz fordulni? Kattintson!

Víz, víz, víz!

A legjobb ilyenkor a hideg vizes zuhany, illetve fürdő, valamint a hideg vízzel benedvesített, tiszta törölközővel vagy kendővel történő borogatás. Ha pedig valamilyen bőrápoló szerrel, krémmel kezelnénk a leégett bőrt, akkor is érdemes óvatosnak és körültekintőnek lenni. Az aloe verás gélek például segíthetnek enyhíteni a leégés tüneteit, de fontos, hogy ne tartalmazzanak alkoholt, benzokaint, mert ezek hatására bőrirritáció léphet fel. Az illatanyagokat tartalmazó készítményeket ugyancsak érdemes mellőzni a további bőrirritáció elkerülése miatt.

A közhiedelemmel ellentétben jegelni sem érdemes a leégett bőrt, mivel a felforrósodott bőrrétegnek az extrém hideg okozta sokk csak további károkat okozhat. Szintén kerülendő a vastag, sűrű krémek, kenőcsök, testápolók használata, mivel ezek nehezítik, hogy a bőr megfelelően le tudjon hűlni. Inkább a géles, tejes állagú, vizes bázisú készítmények azok, amik ilyenkor hozzájárulhatnak a bőr állapotának javulásához. A termékek címkéjén érdemes az olyan hatóanyagokat keresni, mint a panthenol vagy az allantoin.

Jusson eszünkbe, hogy a napozásnak vannak veszélyei!
Jusson eszünkbe, hogy a napozásnak vannak veszélyei! Fotó: Getty Images

Nem mindegy, mit viselünk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagyon fontos, hogy a leégett bőrrészt a továbbiakban ne érje nap, ha kimegyünk a szabadba, védjük a bőrt laza, világos színű, könnyű és puha anyagú ruházattal, viseljünk kalapot, napszemüveget. Mindenképpen kerüljük a túl szoros, illetve durva anyagú ruházatot. A leégett arcbőrt ne sminkeljük, várjuk meg, míg a bőr megnyugszik, lehámlik, mert az alapozó csak lassítja a gyógyulási folyamatot.

A hámló bőrt ne nyúzzuk, ne szedegessük kézzel a foszló bőrdarabokat, hagyjuk, hogy a szervezetünk természetes regeneráló folyamatai dolgozzanak és kifejtsék a hatásukat. Ha hólyagosra égtünk, a hólyagok at ne piszkáljuk, ne szúrjuk ki, és hólyagos leégés esetén egyébként is forduljunk mindig bőrgyógyászhoz. Felejtsük el az olyan házi praktikákat, mint az almaecet vagy a tejföl, mert sem az almasav, sem a tejsav nem olyasmi, amire egy leégett, irritált, meggyengült védőrétegű bőrnek szüksége van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.