Mitől lángol fel a pikkelysömör?
Az egyik leggyakoribb kiváltó ok a stressz. A feszültségre adott reakciók olyan folyamatokat indíthatnak be a szervezetünkbe, amelyek miatt gyulladást okozó vegyületek aktiválódnak. A gyulladás pedig a pszoriázis fellángolásához vezet. Számos módszer van a stressz csökkentésére, a jógától és a meditációtól kezdve a művészetterápiáig, érdemes sokfélét kipróbálni ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra legkellemesebbet.
Az időjárás változásaival is együtt járhatnak a súlyosbodó tünetek, például a hidegben, száraz időben rosszabb lesz a pszoriázis. Sok beteg számára a nyár a legjobb időszak, a tél pedig a legrosszabb. A napfény hatására javulnak a tünetek, a fűtés miatt kiszáradó bőr viszont gyulladtabb és jobban is viszket. Használjunk párásítót és testápoló krémet, télen pedig, amikor kevesebb a napfény, kérjünk tanácsot az orvosunktól a fototerápia alkalmazására.
Mit tegyünk, ha fellángolt a pikkelysömör?
A belső kiváltó okok közé tartoznak bizonyos fertőzések, gyulladásos megbetegedések, így a pszoriázis fellángolását okozhatja a torokgyulladás, a középfülgyulladás vagy a krónikus mandulagyulladás, ezeket a lehető leggyorsabban kezdjük el kezelni. Ha azt tapasztaljuk, hogy a pikkelysömör minden különösebb ok nélkül fellángol, kérjünk az orvosunktól egy teljes kivizsgálást. A szervezetünkben ugyanis látványos tünetek nélkül is elszaporodhatnak bizonyos kórokozók.
Az alkoholról és a cigarettáról régóta tudni lehet, hogy fokozzák a pszoriázisos epizódok számát és súlyosságát. Egyik tényezőnél sem tudták még megállapítani ennek pontos mechanizmusát, de ha visszafogjuk az alkoholfogyasztást , és a dohányzásról is leszokunk, akkor a pikkelysömör sem jelentkezik majd olyan erőteljesen.
Számos olyan gyógyszer is van, ami ronthatja a pszoriázisos betegek állapotát. Ezek közé tartoznak például a magas vérnyomás kezelésére felírt szerek, a nem szteroid gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók , az antidepresszánsok és a bipoláris betegség kezelésére szolgáló gyógyszerek. Problémát okozhatnak bizonyos antibiotikumok, vírus- és gombaellenes szerek is. Mindenképpen egyeztessünk kezelőorvosunkkal mielőtt új gyógyszert kezdenénk szedni, ha pedig a pszoriázis fellángolását észleljük, jelezzük az orvosnak, így szükség szerint a gyógyszerváltás is szóba kerülhet.