Fehér foltok

Az önvizsgálódás során leginkább tavasszal vesszük észre a bőr kisebb-nagyobb elváltozásait, hibáit. Ekkor láthatók leggyakrabban, főleg a háton keletkezett fehér foltok is, amely festékhiányok több ok következtében is kialakulhatnak...

A rövid téli nappalok és fagyos hidegek után, az éledező, lágy tavaszi fények szinte a lelkünkbe súgják ébredésünket, csábítva bennünket a meleg tavaszba.

A fűtött, száraz levegőjű helyiségekben, lakószobákban, munkahelyeken, hivatalokban kiszárad a bőr felszíne. Az intenzív hatású kozmetikai anyagok, szappanok, tusfürdők ugyancsak hozzájárulnak ehhez. Természetesen a téli táplálkozás és a mozgáshiány is hatással van a testfelület zsírköpenyének állapotára.

Az önvizsgálódás során leginkább tavasszal vesszük észre a bőr kisebb-nagyobb elváltozásait, hibáit. A tél végére elhatalmasodhatnak bizonyos bőrbetegségek. A téli időben a fiatalkori pattanások számban és kiterjedésben is szaporodnak. A pikkelysömörös gyulladás és a pikkelyes hámlás szintén növekszik, fokozódnak a beszűrődött gyulladt foltok.

A téli időszak végén láthatók, főleg a háton keletkezett fehér foltok. A bőr festékhiánya több ok következtében alakul ki. A bőr barna festékanyaga csakis a látható fénysugarak hatására képződik, a sajátosan működő barna festékszemcséket termelő sejtekben. Ha például a bőr legfelső rétegét az azon megtelepedett gombák szövedéke teljesen lefedi, akkor itt, a gombaszövedék alatt elhelyezkedő sejtek nem termelnek barna festéket, és így fehér folt alakul ki, igazolva a gombák jelenlétét.

A foltot alaposan megtekintve szabad szemmel is láthatjuk a finom, hámló felszínt. Ha egy cellux szalaggal lehúzzuk a legkülső felszínt, s mikroszkóp alatt megvizsgáljuk, akkor láthatóvá válik a sajátos gombaszövedék is. Az elváltozást ugyanis a bizonyos zsírsavakat kedvelő gombaféleség, a pityrosporon okozza. A gombák tenyésztése hosszadalmas, és csak speciális táptalajon lehetséges. Főleg izzadékony emberek bőrfelszínén gyakori e gombásodás. A vállakon, a lapockák közötti területen, a kezdetben forintnyi fehér foltok később szinte egymásba szövődnek és összeolvadnak. A mellek alatt, a mellek áthajlási felszínein kissé barnás színű foltok láthatók. Nem mindig, de időnként enyhén viszketnek. Az arra fogékonyak igen könnyen fertőződhetnek a közvetlen érintkezést követően.

A sportolók közösen használt eszközei, a ruházat is közvetítheti a gombás fertőzés kialakulását. Gyakran fordul elő, hogy a szoláriumot követően vehetők észre a fehér foltocskák. A kialakult jelenségek kezelése ma már megoldottnak tekinthető. Abban az esetben, ha csak elszórtan egy-egy folt látható, akkor helyi kezelés ajánlott.

A korszerű és hatékony készítmények, gyógyszerek, sprayk, oldatok és kenőcsök rövid idő elteltével elpusztítják e gombákat. A nagy kiterjedésű, testfelszínt beszövő, felületes gombásodást helyileg kezelni már alig lehet eredményesen. Az ilyen állapotokban a tablettás kezelési eljárás szabadítja meg a bőrt a nem kívánt kórokozóktól. A gombás bőr akkor tekinthető gyógyultnak, ha a napozást vagy fénybehatást követően a fehér foltok már nem észlelhetők a bőr felszínén. Időben és ne a kiterjedt állapotban keressék fel a szakorvosi rendelést.

Bizonyos esetekben a kisgyermekek arcbőrén és a felkarján vagy felnőtteknél a szolárium használatát követően észlelhető a barnás környezetből elkülönülő, nem éles szélű, fehérebb folt. Ezeket a foltokat nem gombák, hanem felületesen tapadó baktériumok keltik. Nem fertőző, főleg érzékenybőrűeken, esetleg szoláriumozás után alakulhatnak ki. Könnyen tünetmentesíthető.

A bőr valódi festékhiánya a pigmentet termelő sejtek működési zavara, a barna pigmentszemcsék hiánya a hámban. Ismeretlen eredetű, gyakran családi halmozódást mutató bőrbetegség. Panaszt nem okoz, általában szimmetrikusan kialakuló, éles szélű, kerek, fehér foltok, pigmenthiányok jelzik. A pigmenthiányos folt először a gát tájékán jelenik meg, majd később a kézfejeken és az arcon is láthatóvá válik. Gyakran jár együtt vérszegénységgel, esetleg más betegségekkel is. Fiatalkorban egy-egy anyajegy környezetében láthatunk kerek, fehér pigmenthiányos foltot. A betegség terjedése olykor lassú folyamat. Főleg idősebb korban kezd terjedni. Gyógyszeres befolyásolása igen nehéz. A teljes gyógyulás ritkán következhet be. A baj gyógyulása mindig a szőrtüszők bejárataiból kiindulva kezdődik, itt képződik először az ép pigment.

A bőr valamennyi fehér foltját pontosan és helyesen megítélni sokszor nehéz feladat, még a gyakorlott szakorvosnak is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.