A bőrön megjelenő fibróma jóindulatú, kötőszövet alapú sejtburjánzás, mely bármely életkorban megjelenhet, de főleg a középkorúak és az idősebbek bőrén jelentkezik. Nagymértékben szerepet játszik a kialakulásában a genetika, gyakoribb a nők körében, illetve a túlsúlyosaknál. Egyes szakemberek szerint a bőrön található fibrómák, vadhúsok megjelenése összefüggésben állhat a szénhidrát-anyagcsere zavaraival, bár ennek pontos okát még nem sikerült feltárni.
A szemölcs tulajdonképpen vírusos fertőzés következménye. A szemölcs bármely életkorban megjelenhet, de a szemölcstől szenvedők körében több a fiatal.
Fontos különbségek
A fibrómák nem fertőznek, és bár egyes embereken akár több tucat is megjelenhet, ez nem azért történik, mert a bőrkinövések „továbbterjednek”. A szemölcs ezzel szemben fertőző, és nemcsak más emberre ragaszthatjuk rá a betegséget, de gyakran, például megfelelő kezelés hiányába, saját magunkat is vissza-, visszafertőzhetjük.
A bőrkinövések jellegzetes, bőrszínű vagy annál valamivel sötétebb, általában rizsszem nagyságú, puha tapintású, kiálló vagy kiemelkedő képződmények, a felületük sima vagy enyhén ráncos, az alakjuk szabálytalan. A tipikus szemölcs kerekded vagy félgömb alakú, enyhén kiemelkedik a bőrből, a felülete érdes vagy pontozott, a színe halványsárga, fehéres vagy szürkés. Egyik sem jár együtt viszketéssel, fájdalommal vagy gyulladással. A szemölcs kiterjedése folyamatosan nőhet, a fibróma mérete ezzel szemben általában évek alatt sem változik.
Kezelés, eltávolíttatás
A fibrómák, bőrkinövések általában nem okoznak fájdalmat, nem járnak együtt kellemetlenséggel sem. Azért dönthetünk az eltávolíttatásuk mellett, mert ha rossz helyen vannak, könnyen irritáció alakulhat ki, de akár esztétikai gondokat is okozhat a fibróma. Ezzel szemben a szemölcsök eltávolítása mindenképpen javasolt (bár sokszor saját maguktól is eltűnnek, meggyógyulnak), éppen a fertőzés és visszafertőződés veszélye miatt. Amennyiben a szemölcs olyan területet érint, mely folyamatos nyomás, irritáció alatt van (például a talpon), az komoly fájdalmat is okozhat.
A szemölcsök kezelését érdemes minél korábban elkezdeni, ahogy észrevesszük őket. A fibróma ezzel szemben gyakran évekig nem igényel különösebb figyelmet, csak akkor, ha valami miatt kellemetlenséget okoz, például ékszer vagy ruhadarab kidörzsöli. Mindkét bőrproblémát érdemes megmutatni bőrgyógyász szakorvosnak, ő nemcsak pontos diagnózist adhat, de a megfelelő kezelés kiválasztásában is segítségünkre lehet. A szemölcsöket megpróbálhatjuk otthon is kezelni, különböző ecsetelőkkel, a fibrómák otthoni eltávolításával nem érdemes próbálkozni, a krémek, szárító hatású készítmények alkalmazása felesleges.
A bőrgyógyász mindkét esetben műtéti úton, helyi érzéstelenítéssel (vagy akár anélkül) távolíthatja el a kinövéseket, erre többféle módszer is a rendelkezésére áll, például fagyasztás, lézer vagy késsel, kanállal való ki-, illetve lemetszés.