Fiatal lányok közül sokan észlelhették már a legtöbbször a lábukon, ritkábban a karjukon vagy másutt, hidegben kirajzolódó jellegzetes, lilás, kékes vagy vöröses színű, háló-, illetve csipkeszerű alakzatot. Ez a livedo reticularis, egy rejtélyes, ám az esetek nagy többségében ártalmatlan testi jelenség.
Az önmagában jelentkező livedo reticularis nagyon gyakori, a fiatal lányok jelentős részét, akár 50 százalékát is érintheti. A jelenségnek többféle oka is lehet, de az esetek nagyobbik részében nem ismerik pontosan. Főképp a fiatal korban jelentkező típusánál van így, amely jellemzően hideg vagy stressz hatására alakul ki. A jelenség hátterében a kis kapillárisok vénás oldalának kóros tágulata áll, viszont nem tudni, hogy ezt mi váltja ki. Ezt a típust jóindulatú, idiopátiás livedo reticularisnak nevezik.
A szekunder, tehát másodlagos livedo reticularis (livedo racemosa) valamilyen betegséget jelez. Ilyen lehet egyebek mellett a szisztémás lupus (SLE), illetve az antifoszfolipid szindróma ( APS), de olyan vírusos fertőzések is okozhatnak másodlagos livedo reticularist, mint amilyen a hepatitis C.
A diagnózist a bőrgyógyászok ránézésre, a klinikai kép alapján állítják fel, kétes esetben pedig bőrmintát is vesznek, amelyet a patológus megvizsgál, majd a szövettani kép alapján megerősíti az orvos feltételezését. Ha jóindulatú elváltozásról van szó, akkor nincs szükség kezelésre, a kislányok általában kinövik. Ha addig is valakit esztétikailag nagyon zavar, akkor megelőzés lehet, ha kerüli a hideget.
A livedo reticularisról részletes cikket olvashatnak Betegségek A-Z rovatunkban !