Sikeres az első gomba elleni védőoltás laboratóriumi tesztelése - állítják a Louisianai Állami Egyetem Egészségtudományi Központjának és a New Orleansi Gyermekkórház kutató intézetének kutatói.
A kutatók - köztük Dr. Hong Xin - úgy alakították ki az oltóanyagot, hogy a candida sejtfalának hat fehérjéje ellen hasson. Az új szert nőstény egereken próbálták ki. Az állatok a vakcina különböző változatait kapták meg, majd két hét elteltével emlékeztető oltásban részesültek. Újabb két hét múltán halálos mennyiségű Candida albicans-szal fertőzték meg őket. Összehasonlítási alapként más egereknek hatóanyag nélküli szert adtak be mindkét alkalommal mielőtt megkapták a halálos adag kórokozót.
A kutatócsoport 120 nappal a fertőzés után vizsgálta meg az egereket. Ezalatt az idő alatt a kontrollcsoport összes állata elpusztult, rendszerint kevesebb mint 11 napon belül. A valódi vakcinát kapott állatok túlélése azonban sokkal jobbnak bizonyult, az oltóanyagtípustól függően 40-100 százalékosnak. A klinikai kipróbálás előtt még sok munka vár a kutatókra, a mostani vizsgálat csak arra volt alkalmas, hogy kimutassa, működik-e egyáltalán a szer. Nem tudni még, hogy az oltóanyag hosszú távon is biztonságos-e például.
Animáció: HáziPatika.com