A közvetlen napsugárzás káros hatással van a bőrre és az egészségre. A megelőzés kulcsa a hatékony fényvédelem.
Hogyan károsítja a Nap a bőrt?
A különböző hullámhosszú UV sugarak más és más biológiai hatást gyakorolnak a szervezetre. A túlzott, mértéktelen napozás súlyos, gyakran visszafordíthatatlan megbetegedéseket okozhat, maradandó DNS- és RNS- károsodáshoz, mutáció kialakulásához vezethet a sejtmagban. Mindemellett sok meglévő bőrbetegség prognózisát ronthatja, ezért elengedhetetlenül fontos a megfelelő fényvédelem mind a gyermekek, mind a felnőttek számára.
Az UVA - hosszabb hullámhosszú - sugárzás a bőr irharétegéig hatol, összefüggésbe hozható a bőr korai öregedésével, felelős a mély ráncok kialakulásáért és a napallergiáért. Újabb kutatások szerint bizonyított rákkeltő hatása is. Az UVA-sugarak gyakorlatilag akadálytalanul jutnak át a felhők és a szmog rétegein, de az üvegen és ablakokon is áthatolnak.
Az UVB sugarakról már régóta köztudott, hogy közvetlenül károsíthatják a DNS-t, hozzájárulnak a rákos elváltozások kialakulásához. Égethetik, károsíthatják a bőrt különösen a nyári hónapokban, hatásukra bőrgyulladás, bőrpír alakulhat ki. A bőrpír, vagyis a leégés mértéke a besugárzás erősségétől és időtartamától függ. Túl erős UVB sugárzás esetén hólyagképződés is előfordulhat. AZ UVB sugarak erőssége ingadozik a nap folyamán; délben a legerősebbek. Az UVC-sugárzást a Föld atmoszférája kiszűri, ezért az nem éri el a bőrt.
Április 3-9. a Fényvédelem Hete
Ma már általánosan elfogadott tény, hogy nemtől és kortól függetlenül mindenkinek szüksége van fényvédelemre. A fényvédő alkalmazása mindenki számára elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy bőre védve legyen, egészséges maradjon. Az elmúlt évtizedek kutatásai is azt igazolják, hogy az ultraibolya sugárzás jelentős szerepet játszik a nap okozta bőrbetegségek, így a bőrrák kialakulásában is. A napozás és a bőrrák közötti kapcsolatról és az anyajegyszűrés fontosságáról rengeteg szó esik, a prevencióról és a megfelelő fényvédelemről azonban nagyon keveset beszélünk. A megoldás a személyre szabott – életkor, bőrtípus, bőrprobléma specifikus- felületi védelmen túlmutató, sejtszintű fényvédelem lenne.
Ennek fontosságát felismerve a Bioderma a Magyar Dermatológiai Társulat támogatásával idén április 3-9. között elsőként rendezi meg a FÉNYVÉDELEM HETE elnevezésű eseménysorozatot. A program célja, hogy felhívják a nyilvánosság - a szülők, pedagógusok, óvónők, valamint védőnők - figyelmét a fényvédelem és a megelőzés fontosságára.
Az eseménysorozatról
A rendezvény keretein belül bőrgyógyászok és védőnők bevonásával kilenc városban (Budapest, Budaörs, Esztergom, Debrecen, Szeged, Gyula, Pécs, Szekszárd, Miskolc) szerveznek edukációs napokat, számos patikában pedig fényvédelemmel kapcsolatos tanácsadás zajlik majd. A tanácsadást tartó patikákról itt értesülhet.
Április 7-én a „Fényvédelem Hete” egy a programot lezáró rendezvényben csúcsosodik ki, amelynek a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika Mária utcai nagyelőadója ad otthont. A program neves szakemberek segítségével arra keres választ, miért fontos, miért kell minél hamarabb rászoktatni a gyermekeket a fényvédők használatára, milyen pedagógiai módszerekkel lehet ezt megtenni, hogyan tud ebben együttműködni a bőrgyógyász, a védőnő, a gyerekorvos, az óvónő és a szülő.