Hidegkiütések - télen is előjöhet a csalánkiütés

Nemcsak nyáron, napsütésre alakulhat ki csalánkiütés, hanem télen a hidegre is. A bőrgyógyász beszélt a hidegkiütésekről.

A hidegkiütés okai

Sokaknak éppen hideg vízre (úszás) vagy akár izzadság miatt (edzés közben) jelennek meg viszkető piros foltok a testén - erre hívja fel a figyelmet dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika docense.

Kiket érint? "Rizikócsoportba" tartoznak a gyerekek és fiatal felnőttek; akik a közelmúltban vírusos fertőzésen estek át (mycoplasma pneumonia, mononukleózis); a mögöttes egészségügyi problémák elszenvedői (rheumatoid arthritis, hepatitis, daganatos betegség); azok, akiknek a családjában már előfordult. A gyakori jelenség gyorsan, néhány perc alatt alakul ki, pár óra alatt el is múlik, nagyon hasonlít a szúnyogcsípésre. Több oka is lehet, a legáltalánosabb a külső melegre (meleg-urticaria), hidegre (hideg-urticaria) vagy éppen fizikai munkára megjelenő apró kiütés (ún. kolinerg urticaria). A bőrgyógyász szerint a csalánkiütés okát azért is nehéz kideríteni, mert nem allergia, így ugyanolyan körülmények között egyszer jelentkezik, egyszer nem.

Sokan szenvednek a csalánkiütéstől, a betegek egy részénél nem is sikerül feltárni a kiváltó okot, hiszen a tünetek nemcsak külső hatásra, hanem a szervezetben lévő állandó gyulladás - például fog- vagy mandulagyulladás - miatt is jelentkezhetnek. A gyulladás ugyanis áthangolja az immunrendszert, fokozhatja a hisztamin termelést, így a kiütéses hajlamot. Ilyen esetekben alapos labor-, gócvizsgálatot kell végezni. Gyakran tévesztik össze az ételallergiával, ugyanis ha valakinek epegyulladása van, evéskor jelentkezik. Dr. Wikonkál Norbert szerint még ha a kiváltó okot gyakran nehéz is megtalálni, a betegség tünetei könnyen kezelhetőek gyógyszerrel: antihisztamin szedésével.

Hideg hatására is megjelenhetnek kiütések a bőrön
Hideg hatására is megjelenhetnek kiütések a bőrön

A hidegkiütés tünetei

A csalánkiütés nemcsak tüneteiben hasonlít a szúnyogcsípéshez, ugyanaz a folyamat játszódik le a szervezetben: valamilyen (hideg, meleg) külső hatásra hisztamin szabadul fel, ez erek áteresztő képessége megnő, folyadékkiáramlás következtében a bőrön duzzanat jelentkezik, meleg tapintású lesz és kipirul. A test bármelyik táján megjelenhet, apró méretűtől tenyérnyi kiterjedésű foltok is kialakulhatnak. Esetenként viszkethetnek, ha pedig kiterjedtebbek, akkor égető érzést is okozhatnak, akár a közérzet is romolhat. Súlyos esetei is előfordulhatnak, az erre hajlamosoknál edzés, úszás közben akár ájulásos rosszullét is jelentkezhet, ha a vérnyomásuk hirtelen leesik.

A hidegkiütés kezelése

A hidegallergiára , a hidegben jelentkező kiütésekre nincs gyógymód, de a kezelés segíthet. Megelőzés- és kezelésképpen kerülni kell a hideg hőmérsékletet és a hirtelen hőmérséklet-változásokat, a gyógyszerek közül pedig az antihiszaminok jöhetnek szóba, melyek gátolják a tünettermelő hisztamin felszabadulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.