Az ún. akne az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amelyen az emberek nagy része átesik ebben a korban, sőt, sokuknál később is jelentkezik.
"Úgy számolunk, hogy a fiatalok 85 százalékát érinti a pattanások megjelenése - magyarázza Jürgen Schauber, a müncheni bőrgyógyászati és allergológiai klinika munkatársa a Spiegel Online-nak. - Bár a legtöbb tizenéves kamasz megszenved ezzel, valójában ártalmatlan, és átmeneti dologról van szó. Átlagosan tízből egy fiatalt érint súlyosan, ahol a kezelés is komolyabb."
Az akne elnevezés egy gyűjtőfogalom, ami a bőrben eltömődött pórusokat jelenti, amelyek miatt pattanások jelennek meg, a haj és a bőr rugalmasságát biztosító faggyúmirigyek begyulladnak. Ezeket hormonok szabályozzák, és a tenyér kivételével az egész testen megtalálhatók, különösen az arcon, a mellkason és a háton.
A pubertáskor alatt a szervezet az addiginál több androgén hormont termel, melyek a faggyúmirigyeket is serkentik. "A hormonális érzékenység egyes fiataloknál különösen heves" - mondja Maja Hofmann, egy berlini bőrklinika specialistája. Ennek tipikus jele, amikor a bőr zsírosabb, fényesebb lesz, a pórusok eltömődése miatt megjelennek az első, sötétebb közepű mitesszerek.
A pattanásokat hatékonyan is kezelhetjük!
"Azért fekete a közepe, mert a melanin , bőrünk festékanyaga levegővel érintkezve sötét lesz. Ez ugyan rosszul hangzik, de nem kell kétségbeesni, mert nem a rossz higiénia következménye." A mirigyek egyre több faggyút termelnek, amely elzárja a kimeneteket és a pórusokat, mint egy dugó. Emiatt felszaporodik a Propionibacterium acnes nevű baktérium, mely minden ember faggyúmirigyeiben megtalálható.
Ezek a kórokozók olyan anyagokat választanak ki, amelyek miatt a mirigyek begyulladnak, és gennyesek lesznek. "A pattanások tartalmát a kötőszövetbe juttatja, ami további gyulladásokat eredményez." A jelenség egyébként tinédzserkorban a fiúkat érinti jobban, húszéves kor után viszont az arány megfordul a nők irányába. Kezelni mindenképpen kell a pattanásokat, de nem kell velük azonnal orvoshoz rohanni.
"Normál esetben elég, ha reggel és este egy PH-semleges arctisztítóval vagy tusfürdővel megtisztítjuk a bőrt. Az olajos kenőcsök, krémek szigorúan tiltva vannak zsíros bőrre - teszi hozzá Schauber. - Különösen hangsúlyozni kell az erős sminkelést, amely csak felgyorsítja a folyamatot." Az általános szabály az, hogy csak az forduljon bőrgyógyászhoz, akin egyre több pattanás jelenik meg.
"Az akne kezelhető, amit persze jobb minél korábban elkezdeni. De amire igazán szükség van, az a türelem, mert több hét is eltelhet, mire látható jelei lesznek a sikernek." Ha alaposabb kezelést akarunk, érdemes kozmetikushoz fordulni, ha az eset súlyos, akár hetente kétszer is.
1. Antibiotikum: csökkenti a baktériumok elszaporodását a faggyúmirigyekben. Alkalmazás krém, gél vagy tabletta formájában, de korlátozott ideig.
2. Azelainsav: akadályozza a kimenetek eltömődését, és antibakteriális hatása is van. Alkalmazás higított állapotban, krém vagy gél formájában.
3. Benzoil-peroxid: nagyon hatékony, gátolja a gyulladást és a mitesszerek kialakulását, elpusztítja azokat a baktériumokat, amelyek ellenállnak az antibiotikumnak. Alkalmazás rendszeresen, külsőleg.
4. Gyümölcssavak: lehúzzák a bőr legfelső rétegét, megnyitva ezáltal a pórusokat. Alkalmazás peeling-krémként. 5. Retinoid: ez az anyag A-vitamin származék, ami csökkenti a faggyú termelését, és gyulladáscsökkentő hatása van. Alkalmazása külsőleg, illetve súlyos esetben tabletta formájában is.
Forrás: Spiegel Online