Mi az a szemölcs?
A legtöbb szemölcs a HPV (humán papilloma vírus) korokozó fertőzése által jön létre. A HPV vírusoknak több mint 70 fajtáját ismerik, ezek közül minden altípus más-más bőrtünetet okoz. A szemölcsök formája függ a bőr állapotától, a HPV vírus típusától és attól is, hogy hol alakul ki.
Hogyan kapható el a szemölcs?
Leggyakrabban iskoláskorú gyermekeknél fordul elő szemölcs. Nedves helyeken, uszodában, edzőtermek zuhanyzóiban, közös törölköző és papucs használatával fertőz, de akár egy kézfogással is átadható. Az uszodában felázott vagy edzéstől leizzadt bőrfelületen, a bőr felszíni sérülésein keresztül a vírus könnyebben megfertőzi a hámsejteket. Az, hogy elkapjuk-e a szemölcsöt az immunrendszerünk erősségétől függ.
Megelőzhető a szemölcs?
A szemölcs ellen nincs teljes mértékben hatásos védekezés. A kézmosás, az uszodákban és edzőtermekben a saját papucs viselete, saját törölköző használata ajánlott. Törekedjünk arra, hogy a bőrfelszíne sérülésmentes és minél egészségesebb legyen!
Hol nőhet szemölcs?
A talpon és az ujjakon, a kézháton megjelenő szemölcsök igen gyakoriak, de az arcon, a térden is jellemzőek. Ha egy már megjelent, akkor általában a későbbiekben több is kialakul. A kakastaréj (condyloma acuminatum), mely 2-3 mm-es tünetként a férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelenik meg. A nemi szerven található szemölcs feltételezhetően szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásában.
Milyen szemölcsök vannak?
- A karfiol formájú közönséges szemölcs, leggyakrabban ujjakon, végtagokon alakul ki. Járáskor a talpi szemölcs nagy fájdalmat okozhat
- A lógó szemölcsök apró, vékonyka, bőrszínű vagy halványbarna képződmények, ecsetszerű véggel jellemezhető növedékek. Borotválkozás során könnyen tovább terjednek.
- A fájdalmas körömágyi szemölcsök a köröm deformitását, foltszerű elszíneződését okozzák.
- Az uszodaszemölcsök nevükből eredeztethetően uszodákban fertőznek. A fényes, középen behorpadt, félgömb formájú kinövéseket a himlővírusok egyike okozza.
- A futószemölcsök barnás vagy bőrszínű lapos dudorait gyakorta az anyajegyekkel keverik. Rendszerint csoportosan jelennek meg a pubertás korú vagy legyengült immunrendszerű betegeken.
- A szeborreás szemölcsöt sokszor összekeverik a bőrrákkal, a biztonság kedvéért tehát érdemes megmutatni szakembernek. Ez a szemölcsfajta főként idősebb korban alakul ki.
- A felsőtesten megjelenő fekete vagy sárgás barna szemölcs nem tartozik az daganatos bőrelváltozásokhoz. Röviden időskori szemölcsnek nevezik az ilyen típusú képződményeket.
- A nemi szerveken előforduló kakastaréj a genitális szemölcsök fajtájához tartozik. Szexuális úton terjed és rendkívül veszélyes, ezért mindenképpen forduljunk vele orvoshoz!
Hogyan távolítsam el a szemölcsöt?
Több módszerrel is célt érhetünk, ha meg akarunk szabadulni a vírusos szemölcsöktől . Az orvos fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos- vagy lézerkéssel tüntetheti el a szemölcsöt.
Otthon a szemölcsirtó szerek helyi alkalmazását ajánlják. Az egyik legnépszerűbb bevált gyógymód a szalicilsavas készítmények közvetlenül a szemölcsre való felvitele. A hívei vérehulló kecskefű jótékony hatására esküsznek.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha nem egyértelmű a bőrön látható elváltozás vagy a szemölcs érzékeny, nehezen hozzáférhető helyen van (pl.: nemi szervi, köröm alatti) egészségünk megóvása érdekében mindenképpen szükséges orvoshoz fordulni.