A rosacea kialakulásában a genetikai tényezők mellett a hormonális változások és a környezeti faktorok is fontos szerepet játszanak. A betegség férfiaknál sem ritka, ám a nőknél jóval gyakrabban fordul elő. Az első tünetek 25-30 éves korban jelennek meg, először csak enyhe formában, majd egyre inkább megmutatkoznak, végül pedig 45-50 éves korban teljesednek ki.
A rosacea kezdetben enyhe bőrpír formájában jelentkezik, időnként megjelenik, majd elmúlik. Később a bőrpír egyre gyakrabban fordul elő, végül állandósul. Előrehaladott állapotban, a betegség gyulladásos szakaszában a bőrön, az orr régiójában apró piros, gennyes pattanásszerű kiütések jelennek meg, az arc felduzzadhat. A betegség késői szakaszában a faggyúmirigyek túlburjánzása, a kötőszövet felszaporodása miatt nagyobb csomók alakulnak ki az arcon, főként az orron, néha az állon, a homlokon, a szemhéjakon is. A rosacea kellemetlen tünetei összefüggenek egyes gyomor-bélrendszeri betegségekkel, de hátterében vérnyomásproblémák is meghúzódhatnak. Ám feltételezések szerint a betegség fő oka a bőr ereinek hibás vegetatív beidegzése.
A rosacea kezelésének egyik fontos pillére az erek falának erősítése, az értágultot, kipirulást okozó élelmiszerek mellőzése, az ártó környezeti hatások kerülése. A forró ételek-italok, az alkohol, az erős fűszeres, csípős ételek, a koffein fogyasztása nem ajánlott. Ugyanakkor a napfény, a szél, a hideg szintén provokáló tényező. Nyáron érdemes magas faktorszámú fényvédővel óvni a bőrt, télen pedig maszkkal, sállal védeni az időjárás viszontagságaival szemben.
A megfelelő arcápolás kulcsfontosságú a rosacea kezelésében
Bár a betegség nem gyógyítható, gondos kezeléssel látványosan javítható a bőr állapota. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő diéta mellett fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk az arcápolásra is. Kimondottan a rosacea kezelésére kifejlesztett készítményeket alkalmazzunk, amelyek óvják az érzékeny bőrt. Tisztításkor ne szárítsuk ki a bőrt, ne irritáljuk erős szárító hatású lemosókkal. Gyulladás esetén nyugtató, fertőtlenítő termékeket használjunk.
A smink és a szennyeződések kíméletes eltávolításához kiváló választás az érzékeny, rosaceára hajlamos bőrre kifejlesztett micellás arclemosó. Nyugtatja a bőrt, csökkenti és megelőzi a kipirosodást, illatanyagmentes, hipoallergén, nem tartalmaz alkoholt, tisztítás után nem hagy feszülő érzést a bőrön. Hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket anélkül, hogy nedvességet vonna el az arcbőrtől. Az öblítést nem igénylő micellaoldatok igen hatékonyak a zsíros szennyeződésekkel szemben, nem tartalmaznak irritáló, szárító hatású felületaktív anyagokat. Biztonságosan használhatóak az érzékeny bőrön is. Ugyanakkor az öblítést nem igénylő arctisztítótejek is gyengéden tisztítják az érzékeny bőrt biológiailag erősítik a bőr ellenálló képességét a kívülről jövő támadásokkal szemben, valamint növelik a bőr természetes ellenálló képességét.
Hidratálás rosacea esetén
A rosaceás bőr ápolására különösen előnyösek, ideálisak az olyan illatanyag- és színezékmentes készítmények, melyek a hidratáló hatáson túl védik és erősítik a hajszálereket, csökkentik a bőr kipirosodását, és védelmet nyújtanak a napsugarak káros hatásaival szemben. Erőteljes nyugtató kombinációjuknak köszönhetően azonnal csökkentik a rosaceánál gyakorta jelentkező az égő érzést.
Ugyanakkor a színezett hidratáló krémek szintén előnyösek lehetnek a kipirosodott bőrre. Egyenletessé teszik az arc tónusát, elfedik a vörösséget, természetes ragyogást biztosítanak.
Az esztétikai élményen túl természetes kivonatai erősíti a bőrfelszín működését, biológiailag csökkentik és gátolják a kipirosodást, nyugtató, hidratáló hatásúak, UV védelmet nyújtanak. Reggelente megtisztított bőrre vigyük fel, és egyenletesen oszlassuk el az arcon, míg nem idomul a bőr színéhez.