Így kezeljük a pikkelysömörös fejbőrt

Mindenki selymes, fényes és gyönyörű hajat szeretne, vannak nők, akiknek a frizurája a titkos fegyvere, vannak azonban, akiknek ez csak vágyálom. Az egészséges haj az ápolt megjelenés egyik alapja, így akinek olyan bőrbetegséggel kell küzdenie, mint a pikkelysömör, annak különösen fájdalmas látni a csillogó hajú modelleket a reklámokban vagy az utcán. De mi is a pikkelysömör, hogyan alakul ki, és legfőképpen, hogyan kezelhető?

A pikkelysömör vagy pszoriázis egy olyan bőrbetegség, amelyet immunológiai gyulladás okoz, és legfőbb jellemzője a bőrfelszínen megjelenő vörös színű, fehéren hámló, több centiméter nagyságú bőrfelületi tünetek (papulák és plakkok) kialakulása. A kellemetlen pikkelysömör nem fertőző, egymástól elkapni nem lehet, viszont egyelőre még nincs rá végleges gyógymód. Jó hír viszont, hogy speciális samponokkal, krémekkel jól kordában tartható.

Csak minden másnap mossunk hajat!
Csak minden másnap mossunk hajat! Fotó: iStock

A pikkelysömör általában nem viszket, legtöbbször inkább esztétikai problémát jelent, viszont a bőrbetegséggel küzdő páciensek gyakran tapasztalják, hogy az emberek kirekesztően viselkednek velük szemben.

A bőrbetegség súlyosságát bőrgyógyász állapítja meg, de enyhébb esetekben speciális, kifejezetten a tünetek enyhítésére készült samponokkal jól kezelhető. Az ilyen készítmények csökkentik a fejbőr szárazságát, nyugtatják és táplálják a bőrt, valamint megszüntetik az irritációt és kordában tartják a korpásodást is.

Bőrproblémák, amelyek betegségekre utalhatnak - részletek !

Tippek a pszoriázisos fejbőr ápolásához

A viszkető fejbőr okozta kellemetlenségek általában akkor alakulnak ki, amikor kevesebb folyadékot iszik a pikkelysömörös beteg, vagy túl sokat zuhanyzik, esetleg a fokozott uszoda, medence-használat is állhat a háttérben. Ezért szakértők szerint a következőképpen enyhíthetünk a tüneteken.

Csak 5 percig zuhanyozzunk! Minél több időt töltünk a víz alatt, annál jobban kiszárad a bőrünk. 5 perc zuhanyzás alatt a bőr még meg tudja őrizni a nedvességét.

Figyeljünk a hidratálásra! Igyunk legalább nyolc pohár vizet naponta, így biztosíthatjuk a bőr és az egész szervezetünk hidratáltságát. Ha legalább ennyi vizet iszunk egy nap, akkor a méreganyagok is könnyebben távoznak a szervezetünkből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Közvetlenül zuhanyzás után használjunk testápolót! Amikor kilépünk a zuhany alól, a pórusaink még tágak, könnyen beszívják a krémeket.

Ne használjunk száraz sampont! Kifejezetten nem javasolt pikkelysömörös bőrre száraz sampont használni, ugyanis elvonja a nedvességet a fejbőrből, így fokozza a viszkető, hámló tünetek kiújulását.

Csak minden másnap mossunk hajat! Abban az esetben, ha a pikkelysömör tünetei nem túl súlyosak, akkor elég kétnaponta hajat mosni, de ez függ attól is, hogy mennyire zsíros a fejbőrünk, ami a faggyútermeléstől is függ ; ha csak kétnaponta mosunk hajat, azzal a könnyen zsírosodó hajnak is jót tehetünk.

Kerüljük a stresszt! A pikkelysömör általában stressz hatására kiújul, sokszor súlyosbodik. Együnk B6 vitaminban és cinkben gazdag ételeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra