Mikor utazhat a baba?
Egy két-három hónapos babával már nyugodtan lehet utazást tervezni, ha a család kellően rugalmas, és a szülők felkészülnek az új és váratlan helyzetekre. Hat hónapos kor alatti csecsemőket azonban egyáltalán nem ajánlott napra vinni, így ezt mindenképpen szem előtt kell tartani a nyaralóhely kiválasztásakor. A gyermeki bőr számára ugyanis a napsütés nagyobb veszélyeket tartogat, emiatt komolyabb gondot kell fordítani a kicsi fényvédelmére. Tájékozódni kell a megfelelő termékekről, az árnyékolók mellett pedig ruhákkal, kalapokkal és napszemüveggel érdemes készülni, vagyis gondoskodni kell a teljes körű bőrvédelemről.
Ki lehet vinni a babát a szabadba, ha süt a nap?
Mivel a napfény hatására erősödik az immunrendszer, szerotonin (azaz boldogsághormon) és D-vitamin termelődik, ezáltal pedig jelentősen javulnak az ekcémás és az allergiás bőrtünetek, kell is, hogy a piciket érje a nap, de lehetőleg csak azután, ha betöltötték az egyéves kort. Fontos tudni, hogy a csecsemők és a kisgyerekek bőre lényegesen vékonyabb, mint a felnőtteké, ezért jóval érzékenyebben reagálnak a napsugárzásra, így pedig az UV sugárzástól is jobban kell védeni őket. Mivel könnyebben és gyorsabban leéghetnek, esetükben természetesen nem a barnulás a cél, hanem a bőr mindenkori védelme az elsődleges szempont.
Mivel a gyermekkorban történt leégéseknek súlyos következményei lehetnek, a szülők felelőssége gondoskodni gyermekük bőrének védelméről. Tudniuk kell, hogy délelőtt 11 és délután 16 óra között egyáltalán nem ajánlott napra menni. Mindig világos színű ruha kell, hogy takarja a baba testét, fejét pedig sapkával és napszemüveggel kell védeni. Annak érdekében, hogy a gyermek teljes biztonságban legyen, sosem szabad megfeledkezni a fényvédő használatáról!
Milyen fényvédőt használjunk?
Kiemelten fontos, hogy mindig kifejezetten gyermekek számára készített krémmel ápoljuk a pici testét már jóval azelőtt, hogy kivinnénk a napfényre. Ezután minden második órában magas fényvédőfaktorú készítménnyel (SPF 50+) kenjük be a bőrét, természetesen a ruhája, vagy a pelenkája alatt is. Ha pedig a gyermek vízben volt, megtörölközött, vagy éppen homokozott, kezdjük újra a metódust. A baba egy éves koráig fizikai szűrős fényvédőket lehet alkalmazni, egy éves kor után pedig a kémiai szűrős napozókat használjuk. Figyeljünk arra is, hogy mindeközben folyamatosan igyon, továbbá, hogy a nyaralás során igénybe vett bőrét folyamatosan hidratáljuk!
Meg kell védeni a gyermekek érzékeny és vékony bőrét a veszélyes UVB sugárzás okozta DNS károsodástól is. Ebben segítenek a kimondottan gyerekeknek szánt naptejek, melyek garantálják a kifejezetten magas szintű UVA/UVB védelmet a napsugárzás káros hatásai ellen. Ezek a speciálisan kifejlesztett termékek aktiválják a bőr természetes védekező rendszerét (immunitását), és kettős védelmet nyújtanak a sejtszintű károsodások kockázatának csökkentéséhez.
Mivel hidratáljuk a kisbaba bőrét, amelyet a nap és a víz kiszárít?
A napfény, a sós víz és a szél extrém igénybevételt jelent a bababőrnek, így a nyaralás alkalmával nem csak a strandolásra, hanem az utána következő bőrápolásra is fel kell készülni. Fontos, hogy a nap végén alaposan lemossuk a víz- és a homokmaradványokat, megnyugtassuk és hidratájuk az igénybe vett bőrt. Fürdés után mindig a csecsemőknek készített babafürdetővel, testápolóval és arckrémmel fejezzük be a bőr gondozását, ahogyan azt a mindennapokban is tesszük.
Erre a célra - persze a baba bőrének alapos ismeretében - a drogériákban kapható tisztálkodó szerek is megfelelőek lehetnek, ha viszont a csöppség testének speciális igényei vannak, ajánlott inkább a patikákban megvásárolható termékek közül választani. Ezeknek a készítményeknek ugyanis biztos, hogy megfelelő a pH-értékük, továbbá nem tartalmaznak sem illatanyagokat, sem tartósítószereket, sem pedig olyan detergenseket, amelyek irritálhatnák a kicsi bőrét.
Fontos, hogy parabénmentes és hipoallergén mosakodókrémet válasszunk a nyaralás idejére, emellett pedig érdemes olyan készítményekkel is készülni, amelyek a csecsemők és kisgyermekek súlyos bőrszárazsága esetén nyújtanak védelmet. Ezek a szerek általában szappanmentesek, gyengéd tisztító és visszazsírosító hatóanyagokkal pedig csillapítják, enyhítik a szárazság érzetet és a viszketést.