A melanoma, azaz a rosszindulatú festékes anyajegydaganat a bőrrák egyik legveszélyesebb formája. Noha az összes bőrrák típusnak mindössze öt százaléka melanoma, a bőrrák miatti halálozás legtöbbjét éppen ez a rosszindulatú elváltozás okozza.
Kevésbé ismert, hogy ez a betegség a fiatalabb és a középkorúakra nézve is veszélyes. A melanoma a bőrből kiinduló rosszindulatú daganatok mintegy öt százalékát képezi. Az utóbbi évtizedekben drasztikusan megnőtt a melanomás betegek száma, amit egyebek mellett a túlzásba vitt napozásnak és szoláriumozásnak tulajdonítanak. Az elsődleges daganatok az úgynevezett melanocitákból fejlődnek ki. Az anyajegyekben nagyobb mennyiségben van jelen ez a festékanyag, ami azért fontos, mert a melanomák komoly része a már meglévő anyajegyből alakul ki.
Speciális nagyítóval és szövettani vizsgálattal állapítható meg, kóros-e az elváltozás
Amennyiben megváltozik az anyajegy színe, felszíne, alakja, vagy akár növekedni kezd, azonnal orvoshoz kell fordulnunk. Mindez azt bizonyítja, elengedhetetlen, hogy bizonyos időközönként átvizsgáljuk a teljes testünket. Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanoma elkülönítése. Ehhez különböző szempontok segítséget nyújthatnak, de biztos diagnózis csak bőrgyógyászati vizsgálat után, egy speciális nagyítóval végzett megtekintés és szövettani vizsgálat alapján állapítható meg. A közönséges anyajegy határa éles, az atípusosé és a melanoma esetében az elváltozás határa szabálytalan, elmosódó. A közönséges anyajegy és a melanoma gyakoribb azokon a bőrfelületeken, amelyeket több napsütés ér, az atípusos anyajeggyel kapcsolatban ez nem figyelhető meg, sőt a ruhával fedett testfelszíneken több van belőlük. A közönséges anyajegy gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelenik meg, az atípusos forma és a melanoma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő.
Sokszor esik szó a napsütés és a melanoma kapcsolatáról, amely már régóta bizonyított. A napsütés ugyanis napégést okozhat, amely károsítja a bőrsejtek DNS tartalmát, ez pedig akár bőrrákhoz vezethet. A bőrrák elsősorban a leggyakrabban napfénynek kitett területeken alakul ki, veszélyben van tehát például az arc, a teljes fej, a fülek, a karok és a lábak.
Amennyiben egy, már létező anyajegyünk külseje, felülete megváltozik, esetleg új anyajegy bukkan fel, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A melanoma másik típusa a tartós napfény következtében kialakuló sötét, lapos folt, ezt lentigo malignának nevezik.
Amennyiben sikerül korai időszakban felfedezni a melanomát, akkor leginkább sebészeti eltávolítást alkalmaznak. Ez sok esetben teljes gyógyuláshoz vezet: ha a tumor még nem terjedt át a környezetében lévő nyirokcsomókra, akkor igen jók a beteg gyógyulási esélyei. Ám amennyiben átterjedt a kór a nyirokcsomókra, sokkal kisebb a túlélési esélye a betegnek.